Samotność w związku – pierwszy stopień do rozstania?

Lonely man sitting alone on the bed

Poczucie samotności w związku może pojawić się na każdym jego etapie, a w dodatku nie ma ono jednolitego charakteru. Lekceważenie problemu, zwłaszcza w kontekście długoterminowym, może prowadzić do rozstania. Dlatego też warto wiedzieć, jak rozpoznać samotność w związku i jak sobie z nią radzić.

Samotność w związku – objawy

Samotność w związku może mieć charakter fizyczny, lecz równie dobrze występować wyłącznie na tle psychicznym. W kontekście fizycznym zwykle mówimy o braku bliskości czy seksu. Ponadto samotność fizyczna często pojawia się, gdy partner długo pracuje lub przebywa poza domem. Nie spędzamy wtedy czasu wspólnie, brakuje nam drugiej osoby u boku. Tymczasem samotność na tle psychicznym ma nieco inny, często trudniejszy wymiar. Teoretycznie partner jest blisko, jednak czujemy, jak gdyby nic nas z nim nie łączyło. Nie mamy wspólnych tematów do rozmowy, interesujemy czymś zupełnie innym, nie rozumiemy swoich problemów, trosk czy radości. Objawem samotności w związku jest fakt, iż chętniej spędzamy czas czy dzielimy się emocjami z inną osobą, na przykład przyjaciółką czy mamą. Ponadto, po pewnym czasie, w sposób naturalny zaczynamy szukać nowych doznań, już poza obecnym związkiem. Dlatego też samotność to tak naprawdę pierwszy krok do rozstania, zwłaszcza jeśli przybiera charakter długoterminowy.

Kiedy najczęściej pojawia się samotność w związku?

Samotność może pojawić się na każdym etapie związku – czasami dopiero po przeżyciu wspólnych 20-30 lat zaczynamy czuć się obco względem siebie. Niemniej jednak istnieje kilka momentów, w których zamiast zbliżać się do siebie, oddalamy się. Samotność w związku po urodzeniu dziecka dotyczy przede wszystkim kobiet – często zostają one z pociechą same przez wiele godzin w ciągu dnia, przez co muszą wykonywać większość domowych obowiązków. Ponadto opieka nad dzieckiem pochłania ich energię, przez co nie są one w stanie funkcjonować w związku tak, jak dotychczas. Samotność w związku po 40 również jest czymś typowym – wtedy też zwykle mamy już pewną życiową stabilizację, przez co każdy z nas chce się samorealizować. Mężczyźni wchodzą w „trudny wiek”, zwany inaczej kryzysem wieku średniego. Psycholodzy toczą spór, czy ów kryzys w ogóle istnieje, jednak nie ulega wątpliwości, że sporo kobiet ma w tym czasie problem z poczuciem samotności w związku. Dotyczy on również par, które przechodzą przez szereg zmian w życiu. Stojąc na rozdrożu, jedna osoba planuje pójść pewną drogą, druga natomiast chętniej wybrałaby inną. Pojawia się poczucie braku zrozumienia, działania w pojedynkę.

Jak radzić sobie z samotnością w związku?

Samotność w związku trzeba przede wszystkim umiejętnie rozpoznać. Chwilowy kryzys może przybrać charakter długoterminowy, stając się prawdziwym problemem. Zanim pojawią się łzy w związku z samotnością, powinniśmy dokładnie przeanalizować jej źródło. Zastanówmy się, dlaczego właściwie czujemy się samotni. Samotność sama w sobie zawsze ma jakąś przyczynę, przy czym w niektórych przypadkach widać ją na pierwszy rzut oka, w innych jest ona ukryta. Przyczyny są różne, od zmiany sposobu myślenia, przez pracę w nadgodzinach, na problemach emocjonalnych kończąc. Chcąc poradzić sobie z samotnością w związku, musimy nauczyć się rozmawiać z partnerem. Czasami jest to trudne, zwłaszcza jeśli nie wykazuje on chęci współpracy. Problem dodatkowo narasta, jeśli druga strona w ogóle go nie widzi. Dobrym rozwiązaniem w wielu przypadkach okazuje się terapia, którą można rozpocząć właściwie w każdym momencie. Tu jednak potrzebne jest zaangażowanie obu stron, tak aby przyniosła ona oczekiwane efekty. Pamiętajmy, że bagatelizowanie problemu samotności prowadzi nieuchronnie do rozstania. Nikt bowiem nie jest w stanie żyć w związku, który nic mu nie daje, który tak naprawdę nie istnieje. Warto też mieć na uwadze, że nie jesteśmy sami – z problemem samotności w związku boryka się wiele par, tyle tylko, że nie każdy jest w stanie nazwać go po imieniu i stanąć do walki z nim, ratując swój związek.