Spóźniający się okres, szczególnie u młodych dziewcząt może wywołać sporo emocji i stresu. Zwykle zaczynamy się zastanawiać nad przyczyną, a w naszej głowie kłębi się natłok myśli. Nie warto jednak od razu wpadać w panikę. Pamiętajmy, że nawet najlepiej funkcjonujący organizm, może się czasem rozregulować, czego efektem będzie właśnie spóźniający się okres. Stresujące sytuacje, nieodpowiednia dieta, a nawet zmiana klimatu mogą wpłynąć na nasz cykl miesiączkowy. Mimo, że zwykle spóźniający się okres jest zwiastunem ciąży, nie zawsze musi tak być. Sprawdźmy więc, co może być przyczyną spóźniającej się miesiączki, a także jak ją wywołać.
Ile może opóźnić się okres?
Niemal każda z nas, doświadczyła tego zjawiska. Stało się one na tyle powszechne, że obecnie nieregularne miesiączki nie są niczym nadzwyczajnym. Jednak u kobiet dojrzałych, z regularnymi cyklami, spóźniający się okres może być powodem do niepokoju. Pamiętajmy, że prawidłowy cykl miesiączkowy trwa 28 dni, oczywiście może być krótszy, jednak nie mniej niż 24 dni, a także może być dłuższy, ale nie więcej niż 35 dni. Weźmy pod uwagę też to, że różnice pomiędzy długościami kolejnych cykli nie powinny być dłuższe niż 3-4 dni. Jeśli jednak czas ten jest dłuższy, mamy do czynienie ze zjawiskiem nieregularnych miesiączek. Jednak jeśli jest to 3-4 dni, nie musimy się niczym martwić, takie opóźnienia po prostu się zdarzają.
Okres nieregularny – ile może się spóźnić?
W przypadku cykli nieregularnych, sytuacja wygląda nieco inaczej. Miesiączka może spóźnić się kilka, kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt dni. Kiedy możemy mówić, o nieregularnych miesiączkach?. W sytuacjach kiedy pojawia się ona zbyt często lub zbyt rzadko. Pamiętajmy, że prawidłowy cykl trwa nie mniej niż 22 dni, a nie więcej niż 35 dni. Jeśli więc te odstępy są raz dłuższe, a raz krótsze mamy do czynienie z problemem nieregularnych miesiączek. Jego spóźnienie lub przyspieszenie zależeć więc będzie od zaburzeń cyklu. Warto wówczas udać się do specjalisty, który zdiagnozuje przyczynę, a także pomoże nam wyregulować cykl.
Spóźniający się okres – przyczyny
Zanim posiądziemy odpowiednią wiedzę, jak wywołać okres, najpierw powinnyśmy poznać przyczyny jego opóźnienia. Oczywiście najpopularniejszą z nich jest ciąża, co w przypadku młodych kobiet, aktywnych seksualnie, może powodować stres i panikę. Warto jednak wykonać test ciążowy, by wykluczyć lub potwierdzić zaistniałe obawy. Należy jednak wiedzieć, że przyczyn spóźniającej się miesiączki może być o wiele więcej, dlatego nie warto panikować na samym początku, a uważnie obserwować własny organizm. Na samym początku, najlepiej przyjrzeć się, kogo dotyczy spóźniająca się miesiączka. W przypadku młodych, dojrzewających dziewczyn jest to proces całkowicie naturalny, do momentu w którym cykl się ureguluje. Pamiętajmy, że może to trwać nawet do dwóch lat od momentu pierwszej menstruacji. Inną możliwą sytuacją, szczególne wśród kobiet starszych, jest zbliżająca się menopauza, która powoduje nieregularne cykle. Zawdzięczamy to zmianom w gospodarce hormonalnej organizmu. Jeśli jednak możemy wykluczyć opisane sytuacje, należy przyjrzeć się bliżej innym możliwym sytuacjom. Należą do nich:
- stres – działający długotrwale, ale także ten nagły i silny, może realnie wpłynąć na nasz cykl miesiączkowy.
- dieta – nieprawidłowe odżywianie, niedobór składników odżywczych, czy zbyt mała ilość przyjmowanych kalorii wpływają na naszą gospodarkę hormonalną
- nadwaga lub znaczna otyłość
- infekcje, które niedawno przebyłyśmy
- silne leki
- podróż – szczególnie zmiana strefy klimatycznej, a także czasowej
- przemęczenie – wynikające z przepracowania lub nadmiernego wysiłku fizycznego
- zaburzenia gospodarki hormonalnej – problemy z tarczycą, policystyczne jajniki, a nawet przyjmowanie doustne antykoncepcji
- podejrzenia chorób nowotworowych
- choroby układu rozrodzczego
Jak wywołać spóźniający się okres?
Pierwszym krokiem powinna mimo wszystko powinna być wizyta u ginekologa. Jeśli zaburzenia miesiączkowania stają się częste, musimy na wstępie ustalić ich przyczynę, ponieważ podłoże tego typu zaburzeń może mieć związek z poważniejszymi chorobami jak np.:
- endometrioza
- torbiele
- niewydolność jajników
- niedoczynność lub nadczynność tarczycy
Jednak jeśli zależy nam, na wywołaniu spóźniającego się okresu, możemy skorzystać z leku jakim jest aspiryna. Dlaczego pomoże ona wywołać spóźniający się okres? Otóż aspiryna wykazuje następujące działanie:
- przeciwzapalne
- przeciwbólowe
- rozrzedzające krew
Głównym celem, będzie więc rozrzedzenie krwi, co może przyspieszyć, spóźniający się okres. Jednak nie wolno nadużywać tego typu leków. Zalecana dawka to około dwie tabletki. Większe ilości mogą prowadzić do wystąpienia niepożądanych skutków jak np. krwawienie z nosa czy zaburzenia w funkcjonowaniu wątroby. Pamiętajmy również, by nie stosować aspiryny jako leku przeciwbólowego w trakcie menstruacji, ponieważ może wywołać ona obfite krwawienia.
Jak wywołać spóźniający się okres domowymi sposobami?
Domowe sposoby na wywołanie spóźniającego się okresu, są o wiele bardziej bezpiecznie, niż wyżej wspomniana aspiryna. Kluczową kwestią będzie rozrzedzenie krwi. Do najpopularniejszych i najskuteczniejszych domowych sposobów na wywołanie okresu zaliczamy:
- ciepłą kąpiel – tego typu rozwiązanie będzie nie tylko relaksujące, ale niezwykle skuteczne. Ciepło bowiem działa rozkurczająco na wszystkie naczynia krwionośne. Zachowajmy jednak umiar, by uniknąć poparzeń, a także nadmiernego krwotoku.
- aktywność fizyczna – ćwiczenia i wysiłek przyspieszają krążenie krwi i pobudzają je. W związku z czym, mogą przyspieszyć wystąpienie krwawienia miesiączkowego.
- alkohol – oczywiście wszystko w granicach rozsądku. Lampka czerwonego wina, zadziała podobnie jak zażycie ciepłej kąpieli
- zioła – szczególnie imbir, nagietek czy dziurawiec, wpłyną na rozkurczenie się mięśni macicy i rozszerzenie się naczyń krwionośnych.
Spóźniający się okres nie zawsze musi oznaczać ciążę. Jednak dobrze, gdy wykluczymy taką opcję wykonując test ciążowy. Z zaburzeniami cyklu menstruacyjnego w pierwszej kolejności warto udać się do ginekologa, który po szeregu badań postawi odpowiednią diagnozę, a także zaproponuje kuracje. Jednak, gdy przyczyną spóźniającego się okresu może być stres lub inne czynniki niezależne od nas, możemy śmiało sięgnąć po domowe sposoby, by przyspieszyć jego wystąpienie.