Związek ze starszym mężczyzną – dlaczego budzi kontrowersje?

Busy elegant mature man talking on the phone, working on his laptop while sitting on the bench outdoors. Business, career concept. Horizontal shot

Różnica wieku pomiędzy partnerami jest czymś naturalnym. Występowanie tego zjawiska było charakterystyczne dla minionych epok, jednak współcześnie związek ze starszym mężczyzną budzi kontrowersje. Przyczyną tego faktu są aspekty psychologiczne i błędne pojmowanie niektórych kwestii przez osoby postronne. Czy taka sytuacja jest w rzeczywistości niepokojąca?

Związek z starszym mężczyzną – psychologia

Młode kobiety wiążące się ze starszymi partnerami są bardzo często uważane za osoby, które charakteryzuje syndrom „daddy issues”. Zjawisko to polega na odszukiwaniu w postaci partnera życiowego ojcowskich cech charakteru. Psychologowie przyczyny takich sytuacji upatrują w toksycznych i niewłaściwych relacjach córka – ojciec, które rzutują na życie dorosłe dziecka. Związki ze starszymi mężczyznami mają być zatem pretekstem do poczucia troski i opieki, jaka charakteryzuje podejście ojcowskie. Kontrowersje wynikają również z samych pobudek takich działań, które często opierają się na aspektach materialnych. Przedstawicielki płci żeńskiej mają bowiem w ten sposób szukać „łatwego życia”, w którym zapewnione z góry dobra materialne pozwolą całkowicie skupić się na odczuwaniu przyjemności. Z kolei naukowe podejście seksuologów wskazuje na fakt, że tego typu relacje mają służyć zaspokojeniu potrzeb erotycznych. Podniecenie związane ze współżyciem ze znacząco starszym partnerem nie powinno być jednak krytykowane, pod warunkiem osiągnięcia pełnej pełnoletniości kobiety. Związek ze starszym mężczyzną o 30 lat może być bowiem formą osiągnięcia satysfakcji seksualnej i urozmaiceniem życia erotycznego. Akceptacja takiej sytuacji z obu stron sprawia, że nawet znacząca różnica wieku nie stoi na przeszkodzie zbudowania trwałej relacji.

Czy należy krytykować związki młodych kobiet ze starszymi mężczyznami?

Każda osoba na świecie jest wolnym człowiekiem, co oznacza pełne prawo do podejmowania konkretnych wyborów życiowych. Związek ze starszym mężczyzną o 10 lat może wzbudzać zainteresowanie w początkowym okresie. W przypadku relacji z wieloletnim stażem, aspekt ten staje się zupełnie neutralny – nikogo bowiem nie szokuje małżeństwo, w którym mężczyzna zbliża się do sześćdziesiątki, natomiast kobieta ma około pięćdziesięciu lat. Sytuacja ta jest inaczej odbierana, kiedy aktualnie dotyczy młodych kobiet i dojrzałych mężczyzn. Wówczas taki związek szokuje bardziej konserwatywne osoby, co jednak nie powinno oznaczać całkowitego przyzwolenia na krytykę. Każda relacja opiera się na obopólnym czerpaniu korzyści z niej, dlatego duża różnica wieku partnerów może pod pewnymi względami przerodzić się w ogromną zaletę. Dla kobiet pociągające będzie „posiadanie” u swojego boku dojrzałego faceta, z kolei mężczyźni z pewnością docenią atrakcyjność młodej dziewczyny.

Co pociąga kobiety w starszych facetach?

Związek ze starszym mężczyzną – o 20 lat lub więcej – to wspaniała okazja to rozwijania się w partnerskiej relacji. Kobietom imponuje gwarantowana przez dojrzałych facetów stabilność finansowa, wysoki poziom intelektu i dojrzałość emocjonalna. Kwestie te nie muszą być nacechowane syndromem „daddy issues”, bowiem poszukiwanie najlepszego możliwego kandydata do związku to naturalna rzecz dla każdego człowieka. To właśnie przeciwieństwa bardzo często się przyciągają, dlatego sam fakt wprowadzenia starszego mężczyzny w pełen energii świat młodych ludzi lub zabawę gadżetami erotycznymi to wspaniałe pole do poczucia się docenioną. Kontrowersje związane ze związkami tego typu opierają się na braku zrozumienia aspektów ludzkiej psychiki i zwykłej zazdrości. Każdy facet przynajmniej raz w życiu marzył o młodszej partnerce, tak samo jak kobiety odczuwają pociąg seksualny do dojrzałych mężczyzn. Związek ze starszym mężczyzną o 15 lat to idealny przykład sytuacji „win-win”, w której obie strony coś zyskują. Różnica wieku nie ma znaczenia! Jeśli miłość i zauroczenie pojawia się w stosunku mężczyzn, którzy są starsi o 10, 20 lub 40 lat, to oznacza to, że taki rodzaj partnera był po prostu potrzebny w danym momencie!