Maty do drapania dla kota – skuteczny sposób na ochronę mebli

drapak dla kota

Drapanie to naturalna czynność wykonywana przez każdego kota (o czym każdy z właścicieli przekonuje się bardzo szybko). Dzięki tej czynności nie tylko pozbywają się z powierzchni pazurków martwych struktur czy zanieczyszczeń, dzięki czemu powstają nowe i znacznie ostrzejsze, ale również w ten sposób koty znaczą swój teren. Drapanie to naturalna czynność kotów, której nie można ich oduczyć. Nie oznacza to jednak, że należy pozwolić kociakom drapać wszystko co mają w zasięgu swoich łapek. Dla zminimalizowania strat w meblach warto zaopatrzyć pupila w specjalne kocie drapaki.

Ulubione powierzchnie do drapania przez kota

Drapanie dla kota jest bardzo naturalne, bowiem jest to jego sposób na znaczenie własnego terenu. W śladach pazurków znajduje się koci zapach (w poduszeczkach łap umieszczone są receptory zapachowe). Jakie powierzchnie narażone są przede wszystkim na działanie kocich pazurków? Zwierzęta uwielbiają przede wszystkim:

  • wszelkiego rodzaju pionowe powierzchnie na które mogą się wdrapać, co przy okazji będzie stanowiło nie tylko świetną zabawę, ale również ulubiony trening kocich mięśni;
  • meble i to zarówno uwielbiane przez domowników, jak i upatrzone przez samego zwierzaka. Najczęściej ofiarami kocich pazurów padają meble najintensywniej użytkowane przez domowników oraz takie, które dominują w pomieszczeniu. Im większy mebel tym lepiej – te duże i stabilne nie wymykają się spod kontroli, dają swobodną możliwość bezpiecznego drapania.

Czym się kierować wybierając drapak dla kota?

Kocie drapaki, aby spełniały swoją funkcję, muszą być co najmniej równie atrakcyjne jak meble. Dlatego też warto wybierać modele dość wysokie. W zależności od kocich możliwości słupki powinny mieć wysokość około 75-100 cm. Wysokie modele pozwalają na drapanie w ulubionej kociej pozycji – stojąc na tylnych łapkach. Kocie drapaki dostępne są w wersji pionowej i poziomej, choć zdecydowanie wersja pierwsza cieszy się największym zainteresowaniem. Dla zwiększenia atrakcyjności dla kota, warto wybierać modele z podstawkami, przez co kot będzie mógł się jeszcze lepiej na nim wyciągać. Niezależnie jednak od rodzaju drapaka, musi być on przede wszystkim stabilny na tyle, żeby w czasie nawet intensywnej zabawy się nie przewracał.

Ciekawym rozwiązaniem są również maty do drapania dla kotów na rzepy, które możemy w wygodny sposób zamontować na meblach.

Jaki kształt kociego drapaka sprawdzi się najlepiej?

Wybór kocich drapaków jest obecnie na tyle szeroki (wystarczy choćby zajrzeć tu https://panakota.pl), że bez wątpienia każdy właściciel znajdzie coś idealnego dla swojego pupila. Do wyboru są przede wszystkim:

  • maty do drapania dla kota, które mogą być mocowane na meblach,
  • stojące drapaki, zarówno proste w konstrukcji jak i bardziej rozbudowane piętrowe,
  • drapaki okrągłe, które obracając się tworzą dodatkową atrakcję dla kota,
  • drapaki naturalne, które są niedostępne często w sklepach, za to bez przeszkód można wykonać je samodzielnie.

Tak naprawdę wybór kociego drapaka zależy od potrzeb właściciela i indywidualnych preferencji kociaka. Warto zastanowić się nad wyborem takiego elementu dla kota, bowiem jest to idealny sposób na zaspokojenie podstawowej potrzeby kota (drapanie), co pozwala na uchronienie mebli przed zniszczeniem przez pazury pupila. Jednak by drapak spełnił swoją funkcję, koniecznie musi być dostosowany do upodobań zwierzęcia.