Jak troszczyć się o motoryczny rozwój dziecka w pierwszych latach jego życia?

Pierwszy rok życia dziecka to okres niezwykle intensywnego rozwoju. Nasza pociecha z nieporadnej, całkowicie uzależnionej od dorosłych istoty stopniowo przeistacza się w ciekawego świata małego człowieczka, którego wszędzie pełno. Maluch nabywa nowe umiejętności samodzielnie, ucząc się poprzez zabawę i obserwowanie zachowań osób dorosłych. Rodzice mogą jednak wspomagać fizyczny rozwój dziecka sprawiając, że maluszek szybciej posiądzie kolejne umiejętności. W jaki sposób skutecznie wspierać motoryczny rozwój dziecka?

Rozwój dziecka w pierwszych latach życia – motoryka duża i jej znaczenie

Rozwój motoryczny dziecka jest szczególnie intensywny w pierwszych 2-3 latach życia. Pod pojęciem motoryki dużej kryją się wszystkie ruchy, do których wykonywania dziecko angażuje całe swoje ciało lub znaczą jego większość. Na motorykę dużą składają się więc takie umiejętności, jak m. in. chodzenie, bieganie, wspinania się, skakanie, granie w gry ruchowe, jazda na rowerze i wiele innych. Zachęcanie do brania udziału w tego typu aktywnościach fizycznych samo w sobie wspomaga więc rozwój dziecka i doskonalenie jego sprawności ruchowej.

W ruchowym rozwoju dziecka największą rolę odgrywa właśnie motoryka duża. Bez jej opanowania niezwykle trudno jest bowiem opanować motorykę małą. To właśnie ona powinna być więc traktowana priorytetowo, zwłaszcza w pierwszych latach rozwoju fizycznego dziecka. Motoryka duża to nadrzędna umiejętność ruchowa, która decyduje w dużej mierze o ogólnej sprawności fizycznej dziecka. Nic więc dziwnego, że eksperci radzą, aby rodzice zapewniali dziecku jak najwięcej ruchu i zabaw. Pozytywnie wpłynie to na rozwój dziecka, wzrost jego organizmu, uwapnienie kości, krążenie krwi, rozwój mięśni oraz kształtowanie się układu nerwowego.

Jak ćwiczyć motorykę dużą i małą z dzieckiem? Jakie aktywności proponować maluchowi?

Aktywność fizyczna powinna być nieodłącznym elementem codzienności już od pierwszych lat życia dziecka. Co istotne, ćwiczenia motoryki dużej mogą odbywać się w dowolnym czasie oraz miejscu, w tym także w domu. Brzydka pogoda czy mroźna zima nie zwalniają nas więc z tego obowiązku. Istnieje wiele wartościowy i pozytywnie wpływających na fizyczny rozwój dziecka zabaw, które można organizować właściwie wszędzie. Zaliczają się do nich tak lubiane przez najmłodszych aktywności, jak m. in. skakanie przez przeszkody, zabawa w ciuciubabkę, naśladowanie ruchów zwierząt oraz wcielanie się w różne role.

Oprócz dbania o motorykę dużą, warto także zatroszczyć się o jej mniejszą siostrę. Motoryka mała obejmuje te wszystkie czynności, które wykonujemy za pomocą rąk – chwytanie i trzymanie przedmiotów, podnoszenie ich, manewrowanie oraz koordynowanie pracy obydwu rąk. Motoryka mała zaczyna się tak naprawdę rozwijać dopiero w momencie, kiedy dziecko opanuje podstawy motoryki dużej, nie oznacza to jednak, że nie możemy jej doskonalić już w pierwszych latach życia naszej pociechy. W tym celu warto zachęcać dziecko np. do układania puzzli, tworzenia budowli z klocków, rysowania oraz pozostałych czynności, które angażują dłonie oraz wymagają precyzji.