Wiza do Turcji – ile kosztuje i jak ją otrzymać?

flaga Turcji

Turcja bez wątpienia jest krajem od lat przyciągającym wielu turystów, w tym także tych z Polski. Niesamowita architektura, wyśmienita kuchnia i odmienna kultura, czynią ten kraj perełką turystyczną. Niestety, nie jest ona w Unii Europejskiej, co oznacza, że by odwiedzić Turcję potrzebna nam była wiza. Od marca tego roku ten obowiązek dla obywateli Polski jest zniesiony. Jednak chcąc przebywać na terytorium Turcji więcej niż 3 miesiące, wciąż będziemy jej potrzebować. Ile więc kosztuje wiza do Turcji i jak ją otrzymać?.

Koszty wizy do Turcji

Koszty wizy do Turcji stale się zmieniają. Jeszcze około dwa lata termu, był to zaledwie koszt 20 dolarów. Niestety, kwota ta wzrosła o około 75 procent i wynosi 35 dolarów. Jednak jest o wiele więcej przesłanek, które musimy spełnić, by móc wykupić takową wizę. Musimy pamiętać o:

  • ważności paszportu – musi mieć o datę ważności, która dłuższa jest co co najmniej o około 60 dni, od daty ważności wizy. W przypadku wiz długoterminowych, czyli wydawanych na 90 dni, paszport musi być ważny minimum 150 dni, od daty pierwszego przyjazdu do Turcji.
  • należy również pamiętać, że ogólna ważność wizy to 180 dni, z czego na terytorium Turcji możemy przebywać jedynie 90 dni.

Jak otrzymać wizę?

Do tej pory, możliwość otrzymania wizy gwarantowały dwa sposoby. Jeden poprzez stronę internetową, drugi natomiast to zakup wizy zaraz po przylocie do Turcji. Zacznijmy od wizy kupionej za pośrednictwem strony internetowej. Samo złożenie wniosku jest bardzo proste i nie wymaga żadnych skomplikowanych operacji. Na stronie wystarczy uzupełnić odpowiednie dane osobowe i przepisać część danych z paszportu. Wymagane jest także podanie daty planowanego przylotu do Turcji. Następnie należy opłacić naszą e-wizę, za pośrednictwem szybkiego przelewu lub innej dogodnej dla siebie formy płatności. Tak przygotowaną wizę należy oczywiście wydrukować i zabrać ze sobą na lotnisko. Jest to sposób niezwykle prosty, łatwy i szybki na otrzymanie wizy, jest on także tańszy, niż zakup jej bezpośrednio na lotnisku po przylocie do Turcji. Drugi sposób to tak zwana „visa on arrival”. Polega on na złożeniu wniosku o wizę bezpośrednio po przylocie do Turcji. Jednak należy wziąć pod uwagę, że sposób ten jest niezwykle ryzykowny i droższy niż poprzedni. Należy wziąć pod uwagę, że Turcja może w odmówić nam przyznania wizy np. z powodu zbyt krótkiej daty ważności paszportu. Wówczas, mamy możliwość jedynie złożenie wniosku o nowy dokument w polskiej instytucji i oczekiwanie na pomyślne rozwiązanie, bądź całkowitą zmianę planów wyjazdowych. Pamiętajmy również, że stracimy koszty poniesione za opłatę, a sama zmiana planów i kraju docelowego, będzie jeszcze bardziej kosztowna, niż zakup e-wizy. Weźmy pod uwagę również to, że zakup wizy za pośrednictwem strony internetowej, jest również bardziej praktyczny. System e-wiza poinformuje nas o ilości dni spędzonych w Turcji, dzięki temu nie przekroczymy dozwolonego przez tureckie władze limitu i nie narazimy się na grzywny, a nawet deportację.