Nowoczesne rozwiązania w higienie

Mycie rąk – wydawać by się mogło, że w tym temacie wiadomo już wszystko. Jest to rzecz, którą każdy z nas robi codziennie i bez zastanowienia. Warto jednak pamiętać, że jest to czynność niezwykle ważna i mająca duży wpływ na nasze zdrowie. Mycie rąk zabija większość niebezpiecznych bakterii oraz wirusów, co bezpośrednio przyczynia się na zmniejszenie ryzyka wystąpienia wielu chorób.

Jak najlepiej zadbać o higienę w obecnych czasach?

Mydło w płynie od wielu lat cieszy się rosnącą popularnością. Niemal całkowicie wyparło ono tradycyjne mydła w kostce, głównie ze względu na wygodę oraz prostotę użytkowania. Łatwiej się ono pieni, a dodatkowo nie jest dotykane przez dużą ilość brudnych rąk. Warto jednak wybrać odpowiedni do sytuacji dozownik do mydła w płynie:

  • bezkontaktowy z czujnikiem ruchu – najlepiej sprawdza się w miejscach, gdzie codziennie zjawia się duża ilość ludzi, takich jak supermarkety, galerie handlowe czy wszelkiego rodzaju toalety publiczne. Jest to najbardziej higieniczne rozwiązanie, które zapewnia dokładnie odmierzoną ilość mydła lub płynu dezynfekującego bez konieczności dotknięcia dozownika.
  • łokciowy – najczęściej spotykany w szpitalach czy gabinetach lekarskich, przyda się także w hotelach, barach czy restauracjach. Minimalny kontakt z dozownikiem (najczęściej poprzez materiał ubrania) jest bardzo higieniczny i nie wymaga baterii.
  • z przyciskiem – wymaga największego kontaktu ze sprzętem, jednak wciąż pozostaje bezpieczną opcją w miejscach nieco mniej uczęszczanych.

Mycie, a dezynfekcja

Wielu ludzi nie zna różnicy między myciem rąk, a ich dezynfekcją. Jest ona jednak niezwykle ważna.

Przede wszystkim, mycie rąk polega na usuwaniu zabrudzeń oraz bakterii przy pomocy mydła. Czynność ta powinna trwać od 30 sekund do minuty, a zakończyć ją należy dokładnym spłukaniem piany. Dezynfekcja to wcieranie w skórę preparatu na bazie alkoholu i pozostawianie go aż do wyschnięcia. To działanie pomaga pozbyć się większej ilości zarazków i generalnie wykonuje się je po umyciu rąk. Ręce warto zdezynfekować również przed wejściem oraz po wyjściu z miejsca, w którym znajduje się duża grupa ludzi. Pomaga to zapobiec rozprzestrzenianiu się niebezpiecznych chorób.

Znając tę różnicę, wybrać możemy najlepsze dozowniki mydła czy płynu dezynfekującego.

Choroby brudnych rąk

Choć prawdą jest, że mycie oraz dezynfekcja rąk nie zawsze chroni przed chorobami przenoszonymi drogą kropelkową, zapobiec może ono tak zwanym chorobom brudnych rąk. Choroby te to między innymi biegunka, zatrucie pokarmowe, zakażenie salmonellą czy WZW typu A. Picie, jedzenie bądź dotykanie ust brudnymi rękami może skończyć się chorobą. Często niesłusznie twierdzi się, że choroby te dotyczą tylko dzieci, jednak zdarzają się one także dorosłym.

Proste, lecz bardzo ważne

Zapamiętaj! Ręce myj zawsze przed jedzeniem, po wizycie w toalecie czy miejscu publicznym. Pomoże to chronić zdrowie twoje i osób bliskich. W miejscach uczęszczanych przez wiele osób wybierz dozownik do mydła w płynie i myj ręce przez co najmniej 30 sekund, po czym dokładnie je wysusz. Dodatkowo możesz nałożyć na nie preparat dezynfekujący, który pomoże pozbyć się bardziej uporczywych bakterii.

Postaw na zdrowie i bezpieczeństwo! Zadbaj o higienę i dezynfekcję już dziś.