Wszystkie kobiety marzą o smukłej i wysportowanej sylwetce. Każda z nas ma w głowie swój niedościgniony ideał piękna. Okazuje się, że najbardziej efektywnym i skutecznym treningiem, jest trening biegowy. Dzięki niemu spalamy kalorie, także poprawiamy wydolność organizmu i kształtujemy sylwetkę. Wydawać by się mogło, że biegać może każdy, niezależnie od wieku, czy poziomu zaawansowania, jest to absolutnie prawda, jednak ciężko będzie nam rozpocząć bez odpowiedniego obuwia. Jak zatem dobrać buty do biegania?
Opcja dla najszybszych
Producenci butów do biegania, inspirując się protezami Oscara Pistoriusa – południowo-afrykańskiego biegacza, który w dzieciństwie stracił obie stopy, wprowadzili rewolucyjne zmiany w obuwiu biegowym. Wyszli oni na przeciw oczekiwaniom, tych najbardziej zaawansowanych, oprócz standardowej wkładki piankowo-żelowej, zastosowali w takim obuwiu płytkę z włókna węglowego. Co nam to da jako biegaczkom? Otóż uzyskamy maksymalnie dynamiczny moment wybicia się. Najwięksi światowi producenci chętnie implementują te buty do swojej oferty. Nie są one jednak tanie i skutecznie potrafią nadwerężyć domowy budżet. Kto powinien je wybrać? Przede wszystkim te z nas, które szukają butów do osiągnięcia konkretnych rezultatów szybkościowych. Sprawdzą się także w szafach profesjonalistek. Jeśli jednak stawiamy bardziej na indywidualne treningi, dla przyjemności, możemy spokojnie zdecydować się na tańsze modele.
Pierwsze podejście
Biegaczki które dopiero zaczęły treningi, albo zacząć planują, również powinny zaopatrzyć się w odpowiednie obuwie. Dlaczego? Otóż:
- chronią nasze stawy
- chronią nasze stopy
- ochraniają mięśnie i ścięgna
Stopień zaawansowania nie ma więc tu dużego znaczenia. Każda z nas powinna zadbać o ochronę, nawet te z nas, które planują dopiero zacząć. Odpowiednie obuwie uchroni nas przed kontuzjami. Dla początkujących polecane są buty z wkładką piankowo-żelową, która będzie amortyzowała każdy nasz krok, nie zależnie od nawierzchni treningowej. Amortyzacja jest niezwykle istotna, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Pamiętajmy jednak, że wkładki amortyzujące stale będą się zużywać i ugniatać, więc z czasem będziemy potrzebowały nowej pary. Kluczowa przy doborze odpowiedniego obuwia będzie nasza waga. Powiedzmy sobie jasno, rynek nie oferuje butów biegowych dla osób powyżej 100 kilogramów. Waga stanowi istotny czynnik zużywania się wkładki amortyzującej. Musimy więc odpowiednio dopasować je do naszych kilogramów, by po krótkim czasie użytkowania, nie została z nich tylko podeszwa. Weźmy też pod uwagę płaszczyznę na której będziemy trenować. Nawierzchnia asfaltowa wymaga większej amortyzacji.
Najważniejszy dobór odpowiedniego rozmiaru
To niezwykle istotna kwestia. Zwykle przy wyborze normalnych butów kierujemy się dobrze nam znaną rozmiarówką, jednak nie znajdzie to odzwierciedlenia w przypadku butów biegowych. Najlepiej wówczas kierować się długością stopy. Jak odpowiednio ją zmierzyć?.
- stawiamy stopę na płaskiej powierzchni
- możemy wykonać jej obrys
- następnie z miarką wyposażoną w podziałkę milimetrową, dokonujemy pomiaru
- od czubka dużego palca, do końca pięty
Tak dokonany pomiar, da nam rozmiar naszej stopy z dużą dokładnością. Nigdy jednak nie kupujmy butów, idealnie dopasowanych do wymiaru stopy, weźmy poprawkę około 5 mm. Dlaczego?. Stopa może po prostu spuchnąć, czym nieznacznie zwiększy swój rozmiar. W takiej sytuacji buty dobrane na styk. zaczną nas uciskać i powodować dyskomfort. Pamiętajmy też, że z czasem, konsekwentne treningi biegowe, wpływają na kształt naszej stopy- rozpłaszczając ją. Oznacza to, że nosząc normalnie rozmiar 36, po latach możemy się w niego po prostu nie zmieścić. Uwzględnijmy też fakt, jak dużo i często będziemy trenować. Inny rodzaj butów sprawdzi się w przypadku osób trenujących 2 razy w tygodniu, a inny dla osób trenujących codziennie. Innemu zużyciu ulegnie też amortyzacja. Dodatkowo jeśli jesteśmy biegaczkami długodystansowymi, powinniśmy zakupić buty nawet o 1,5 centymetra, niż nosimy normalnie. Lepiej pomylić się o kilka milimetrów, i kupić buty lekko za duże, niż zainwestować w za małe.
Jakie więc buty powinnyśmy wybrać dla siebie?
Po pierwsze zadajmy sobie pytanie, na czym nam zależy, rozpoczynając biegowe treningi?. Jeśli chcemy poprawić szybkość i dynamikę, a także pobijać kolejne rekordy, wybierzmy te z wkładką karbonową. Jeśli natomiast chcemy bezpiecznie i sprawnie spalić kalorię i poprawić kondycje, świetnie sprawdzi się piankowo-żelowa amortyzacja, zabezpieczająca przede wszystkim stawy i ścięgna. Dobierając buty, musimy uwzględnić również takie czynniki jak:
- wagę
- profil stopy
- nawierzchnie na której będziemy trenować
- kilometraż
- budżet jakim dysponujemy
Pamiętajmy też, że jeśli mamy stopy mocno porujące, nie powinnyśmy wybierać butów z wkładką karbonową. Nie spełnią one naszych oczekiwań. Pamiętajmy również, o doborze odpowiedniego rozmiaru, który powinien być około 5 milimetrów większy, od rozmiaru naszej stopy. Tylko odpowiednio dobrane buty, zapewnią komfort, a także bezpieczeństwo podczas treningów biegowych.