Czy można ograniczyć ryzyko zachorowania na koronawirusa?

Pandemia koronawirusa odwróciła nasze życie do góry nogami. Prawdopodobnie już nic nie będzie takie jak przedtem. Wiele osób bardzo ciężko przechodzi chorobę, czego efektem jest podwyższona liczba zgonów w ostatnich kilkunastu miesiącach na całym świecie. Wszechobecny strach przed zachorowaniem sprawił, że jeszcze bardziej zwracamy uwagę na codzienną higienę i dezynfekcję. Czy można ograniczyć ryzyko zachorowania na COVID-19? Oczywiście, że tak, dzięki wdrożeniu odpowiednich środków zapobiegawczych.

Najważniejsza jest regularna dezynfekcja

Jeżeli pragniemy ograniczyć ryzyko zachorowania na koronawirus, to koniecznie musimy postawić na regularną higienę. Zacznijmy od tego, by często myć ręce za pomocą mydła oraz gorącej wody. Nie zawsze jednak mamy do nich dostęp i wówczas warto mieć pod ręką dedykowane preparaty dezynfekcyjne na bazie alkoholu. Mogą to być płyny lub żele, które z powodzeniem zmieszczą się do naszej torebki. Preparaty o stężeniu alkoholu powyżej 60% są bardzo skuteczne i zabijają cząsteczki wirusa, które mogą zgromadzić się na naszych dłoniach. Po stosowaniu mocnych preparatów warto również zadbać o nawilżenie skóry dłoni.

Oprócz higieny naszych dłoni powinniśmy również ograniczyć ich kontakt z oczami, nosem i ustami. Nie zawsze jesteśmy w stanie wszystkiego dopilnować, a wielu z nas mimowolnie dotyka nosa, oczu lub ust swoimi dłońmi. Na powierzchni tych ostatnich może znajdować się wiele zarazków, ponieważ dłońmi dotykamy wiele przedmiotów każdego dnia, na przykład klamek od drzwi, czy produktów na półkach sklepowych. Po kontakcie z ustami, oczami lub nosem, przedostanie się wirusa do naszego organizmu może być bardzo szybkie, dlatego unikajmy kontaktu z tymi częściami ciała i dbajmy o dezynfekcję. To znacznie zmniejszy ryzyko zachorowania.

Co jeszcze warto zastosować?

W przypadku każdej choroby, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż leczyć. Trzymanie minimum metrowego dystansu od innych osób, spoza rodziny, może nas uchronić przed chorobą taką jak COVID-19. Niektóre osoby przenoszą chorobę bezobjawowo, dlatego nigdy nie możemy być w stu procentach pewni tego, że w danym momencie nie jesteśmy na nią narażeni lub sami nie jesteśmy jej nosicielami. Unikajmy również kontaktu z osobami, które kaszlą lub kichają.

Jeżeli sami kichamy lub kaszlemy to powinniśmy dokładnie zakryć usta i nos zgiętym łokciem lub jednorazową chusteczka, którą później od razu wrzućmy do kosza i umyjmy ręce. Noszenie maseczek na twarzy ogranicza ryzyko przenoszenia tej choroby dalej, dlatego również warto wdrożyć ten środek prewencyjny, gdy przebywamy w skupiskach ludzi. Jeżeli zastosujemy się to tych podstawowych środków ostrożności, to znacznie ograniczymy ryzyko zachorowania na koronawirus i zadbamy w ten sposób zarówno o siebie oraz o swoich bliskich.