Podświetlany numer domu. Obowiązek czy fanaberia?

Posiadanie nieruchomości, zarówno domu, biura, jak i mieszkania, wiąże się z koniecznością przestrzegania wielu, regulowanych przez prawo, obowiązków. Jednym z nich jest właśnie konieczność znakowania swojej nieruchomości tabliczką adresową. Czy na elewacji musi znaleźć się podświetlany numer domu? Czy cyfry na dom wystarczą? A może musi znaleźć się na nim także miejscowość bądź ulica? Rozwiewamy wasze wątpliwości. Czytajcie dalej!

Znakowanie nieruchomości jest obowiązkiem każdego właściciela

Osoby, które są właścicielami domu lub mieszkania, często bagatelizują temat odpowiedniego znakowania nieruchomości, która do nich należy. Wydaje im się to błahe, nieistotne i jest elementem, odkładanym często na później. Tymczasem, tylko część z nas ma świadomość, że takie podejście jest błędne, ponieważ umieszczenie na nieruchomości tabliczki adresowej jest obowiązkiem, który regulują przepisy obowiązującego w Polsce prawa. Co więcej, za niedopełnienie naszych obowiązków, grozi nam kara grzywny bądź mandat.

Tabliczki adresowe LED czy zwykłe? Jak znakować dom?

Z pewnością spore grono osób będzie zaskoczone, ale tabliczki adresowe i cyfry na dom, które montujemy na elewacji powinny spełniać pewne warunki. Przede wszystkim muszą być widoczne, wyraźne i dobrze oświetlone. Rodzaj podświetlenia zależy od Was. Możecie zdecydować się na kinkiet, światło w podbitce dachowej bądź montaż tabliczki adresowej LED z wbudowanym czujnikiem zmierzchowym, dzięki któremu oświetlenie będzie w pełni zautomatyzowane, a wy nie będziecie musieli zajmować się jego obsługą.

Dlaczego oświetlamy tabliczki adresowe?

Przyczyna jest prosta! Nasz dom powinien być łatwy do zidentyfikowania o każdej porze dnia i nocy. W dzień, ale także gdy jest ciemno. Jest to ogromne ułatwienie nie tylko dla znajomych, rodziny i kurierów, którzy bez problemu do nas trafią, ale przede wszystkim dla służb porządkowych, takich jak karetka pogotowia, straż pożarna czy policja. Zwykle w sytuacjach, gdy je wzywamy liczy się czas. Często na włosku wisi czyjeś zdrowie i życie, dlatego nie powinniśmy utrudniać im dotarcia do naszej posesji, nie znakując nieruchomości.

Gdzie montuje się tabliczki adresowe?

Polskie prawo mówi, że numer porządkowy należącej do nas nieruchomości musi znajdować się w widocznym miejscu, na frontowej ścianie budynku. Jeśli nieruchomość znajduje się w głębi działki lub zasłaniają ją różnego rodzaju drzewa, naszym obowiązkiem jest powtórzenie znakowania, np. na ogrodzeniu czy furtce. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli nie chcecie decydować się zarówno na tabliczkę adresową oraz skrzynkę na listy, będzie kupno skrzynki pocztowej LED. To rozwiązanie 3w1, które po pierwsze będzie świetnym zastępstwem dla tabliczki, po drugie funkcjonalnym rozwiązaniem do przechowywania korespondencji, a także po trzecie – co nie ukrywajmy równie ważne – ozdobą.

Co grozi za brak tabliczki?

Akty prawne, które mówią o obowiązku znakowania posesji, jasno określają, że za brak odpowiedniego oznakowania grozi nam kara grzywny – 250 zł.