Co zrobić, aby włosy rosły szybciej?
To pytanie zadaje sobie niemal każda kobieta, która nie została przez naturę obdarzona gęstymi, bujnymi włosami. Rzadkie, opadające włosy to najczęstszy problem, z jakim borykają się kobiety. Dodatkowa ingerencja na za pomocą licznych kosmetyków zazwyczaj jedynie pogarsza sprawę. Na szczęście, dzięki odpowiedniej diecie i suplementom możemy pomóc włosom rosnąć szybciej nawet, jeżeli nie zostałyśmy obdarzone dobrymi genami, odpowiadającymi za porost włosów.
Dlaczego nie kosmetyki?
Chcąc poprawić jakość włosów oraz przyspieszyć ich porost większość kobiet sięga po coraz to nowe, kolejne kosmetyki, których producenci gwarantują niesamowity efekt już po kilku użyciach. Niestety, bardzo często zostawiamy w drogerii sporo pieniędzy, w zamian otrzymując jedynie kolejny kosmetyk na półce, który nie przynosi pożądanych efektów. Dlaczego tak się dzieje? Otóż kosmetyki to przede wszystkim chemiczne substancje, które działają nie na same włosy, ale na skórę głowy. Jest ona bardzo delikatna, zatem działając na nią silnymi chemikaliami jedynie pogarszamy jej kondycję, a co za tym idzie kondycję włosów. Może się za to nabawić niemałych problemów na przykład z suchością skóry głowy. Oczywiście nie oznacza to, że każde kosmetyki są złe i niewartościowe. Warto jednak sięgać po takie, które oparte są na naturalnych składnikach, bez chemicznych dodatków. W najgorszym przypadku nie pomogą one uporać się z problemem wolno rosnących włosów, ale też nie zaszkodzą skórze głowy. Oto, dlaczego warto zrezygnować z chemicznych kosmetyków na rzecz naturalnych:
- są drogie, przez co miesięcznie pozbywamy się z portfela nawet kilkudziesięciu złotych,
- chemia w nich zawarta niszczy skórę głowy,
- zwykle oparte są na tych samych składnikach, dlatego nie ma większego sensu stosowanie kolejnych, jeżeli jeden nam nie pomógł.
Drożdże do picia i wcierania
Wiele kobiet z wolno rosnącymi włosami poradziło sobie za pomocą drożdży. Mają one niezwykłą moc, która nie tylko pomaga włosom, ale także skórze twarzy, zwalczając między innymi trądzik i innego rodzaju wypryski. Dodatkowo drożdże wspomagają wzrost paznokci, które są wizytówką każdej kobiety, zatem one także powinny być długie i niekruszące się. W czym tkwi siła drożdży? Lista jest długa:
- witaminy z grupy B znajdujące się w drożdżach pomagają wchłaniać żelazo, które jest niezbędne do prawidłowego porostu włosów,
- sód, jod i miedź nadają włosom blask i siłę,
- liczne aminokwasy oraz selen, chrom i cynk nadają włosom odpowiednią strukturę.
Przyrządzenie napoju na bazie drożdży jest bardzo proste. Wystarczy rozdrobnić półtorej kostki drożdży spożywczych i zalać gorącą wodą albo mlekiem. Mieszać, aż drożdże całkowicie się rozpuszczą. Napój ten należy pić przynajmniej raz na dwa dni, aż do momentu uzyskania satysfakcjonującego efektu. Niestety, smak drożdży jest specyficzny i nie każdej kobiecie może on pasować. Tak przygotowany napój w wersji na gęsto można także próbować wcierać w skórę głowy, a następnie dobrze ją umyć. Lepsze i szybsze efekty uzyskamy jednak pijąc codziennie szklankę drożdży z mlekiem lub wodą.
Odpowiednia dieta
Kluczem do pięknej figury i wyglądu jest odpowiednia dieta. Zapewnia ona nie tylko dostarczenie organizmowi wszystkiego, czego potrzebuje, ale także może wspomagać porost włosów. Ważne jest to, że mogą ją stosować panie w każdym wieku. Podstawą codziennej diety wspomagającej porost włosów może być wyżej wspomniany napój drożdżowy. Dodatkowo warto spożywać produkty bogate w żelazo. Niestety, kobiety miesiączkujące tracą sporo żelaza, zatem dodatkowo powinny je uzupełniać. Produkty bogate w witaminę C dodatkowo wspomagają wchłanianie żelaza. Nie można zapomnieć o witaminach z grupy B oraz cynku, który doskonale wspomaga rosnące włosy. Możemy oczywiście dodatkowo suplementować niektóre składniki odżywcze, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w odpowiednich ilościach wraz z pożywieniem.
Wcierki do włosów na bazie ziół
Niektóre zioła możemy sklasyfikować jako takie, które wspomagają porost włosów. Bardzo ważne jest to, aby wcierać je w skórę głowy – jeżeli nie jesteśmy na nie uczulone, efekt powinien być widoczny już w niedługim czasie. Wcierki możemy przygotować sobie samemu w domu lub nabyć gotowe w sklepach zielarskich. Naszą uwagę powinny zwrócić w szczególności pijawka lekarska, proteiny jedwabiu, olej z łopianu, olej z pokrzywy, szyszki chmielu, skrzyp polny. Gotowe wcierki często wzbogacone są o witaminy, na przykład te z grupy B. Wcierki należy stosować w zależności od rodzaju włosów – przed lub po umyciu głowy. Przed umyciem powinny je stosować osoby z tendencją do przetłuszczania się włosów, natomiast po – osoby z suchymi włosami.
Uzyskanie efektu szybszego porostu włosów osiągniemy, jeżeli wdrożymy w życie wszystkie sposoby na przyspieszenie ich rośnięcia. Wymaga to sporo pracy i cierpliwości, jednak warto poświęcić nieco czasu, aby cieszyć się długimi i bujnymi włosami. Odżywione, piękne włosy to marzenie każdej kobiety, które dzięki kilku prostym zasadom jest na wyciągnięcie ręki.