Wyrabianie biżuterii – sposób na jesienne wieczory. Podpowiadamy, jak się za to zabrać

Długie jesienne wieczory to doskonały moment na rozwijanie nowych pasji i zainteresowań. Przy gorącym kubku ulubionej herbaty lub gorącej czekolady odnaleźć można w sobie zupełnie nowe talenty. Jednym z nich może być własnoręczne wykonywanie artystycznej biżuterii. Nic nie stoi przecież na przeszkodzie, by samodzielnie tworzyć efektowne ozdoby dla siebie i swoich najbliższych. Szczególnie że zbliżają się święta i czas obdarowywania się upominkami. Od czego jednak zacząć?

Zacznijmy od pomysłu – jaką biżuterię można tworzyć samodzielnie? 

Zanim zaglądniemy do sklepu oferującego narzędzia i półfabrykaty do wyrobu biżuteriiwarto poszukać w sieci inspiracji i zastanowić się, co dokładnie będzie nam potrzebne. A wybierać możemy wśród niezliczonej ilości wzorów, kolorów i form. Osoby początkujące mogą postawić na proste do wykonania bransoletki z nawlekanych na gumkę kamieni, te bardziej zaawansowane mogą zaś tworzyć piękne sznury koralikowe za pomocą szydełka. Wszystko zależy od posiadanych umiejętności i pomysłu. Tworzyć można naszyjniki, kolczyki, a nawet pierścionki. 

Możliwości jest naprawdę wiele, na początku więc warto zadać sobie kilka pytań: 

  • Co dokładnie chcemy stworzyć? Czy ma to być bransoletka, a może naszyjnik? 
  • Na jakie materiały chcemy postawić? Naturalne drewno, szklane koraliki, czy szlachetne kamienie? 
  • W jakim stylu chcemy tworzyć? Minimalistycznym i eleganckim? A może kolorowym i egzotycznym, ale jednak trudniejszym stylu sutasz? 

Półfabrykaty do wyrobu biżuterii – szlachetne i nie tylko 

Kiedy już odpowiemy sobie na powyższe pytania, czas wybrać się na zakupy. W sklepach znajdziemy najróżniejsze artykuły pomocne przy własnoręcznym tworzeniu biżuterii. Kolorowe, szklane lub plastikowe koraliki, te wykonane z drewna i te z naturalnych kamieni. Metalowe, srebrne, a nawet złote łańcuszki, bazy, łączniki, bigle, sztyfty i wkrętki do wyrobu kolczyków. I wiele, wiele innych. Wszystkie te półfabrykaty do wyrobu biżuterii znajdziemy w sklepach dla rękodzielników. Zawsze warto postawić na te najlepszej jakości. Wykonane z nich ozdoby świetnie będą nadawały się na prezent, a do tego zapewnią długie użytkowanie. 

Narzędzi jubilerskie – czy będą nam potrzebne? 

Specjalistyczne narzędzia do wyrobu biżuterii nie są obowiązkowe. Wszystko jednak zależy od potrzeb i obranego kierunku działania. Decydując się na pracę z niewielkimi elementami, warto zadbać jednak o dodatkowe akcesoria. Przydać się mogą specjalne tacki do drobnych koralików, pęsety, igiełki do nawlekania oraz szczypce jubilerskie typu bocian. Zawsze na podorędziu wypada mieć również ostre i precyzyjne nożyczki. 

Ręcznie robiona biżuteria to sposób na wyróżnienie się z tłumu i zaakcentowanie swojej unikalności. Jej wykonanie nie musi być trudnym, czasochłonnym, ani nawet kosztownym wyzwaniem. Wystarczy pomysł, dobrze przemyślane zakupy i chwila wolnego czasu w długie jesienne wieczory.