Keratynowe prostowanie produktami Kativa. Instrukcja krok po kroku

Jeśli zastanawiasz się nad keratynowym prostowaniem włosów w domu, ten wpis jest dla Ciebie. Dowiesz się, czym jest keratynowe prostowanie, na czym polega, jaki uzyskasz efekt i jak wykonać zabieg w domu krok po kroku.

Czym jest keratynowe prostowanie włosów?

Keratynowe prostowanie polega na uzupełnieniu niedoborów keratyny. Keratyna to białko, podstawowy budulec włosów (obecna jest również w paznokciach). Łodyga włosa zbudowana jest z martwych komórek, w wypełnia ją keratyna. Jej produkcja ma miejsce w cebulce i odpowiada za sprężystość i odporność włosów. Kiedy włosy tracą swój podstawowy budulec, czyli właśnie keratynę, stają się matowe, szorstkie, są podatne na uszkodzenia. Za utratę budulca często odpowiadają zabiegi chemiczne, koloryzacja, agresywna stylizacja, rozjaśnianie czy narażanie włosów na bardzo niekorzystne warunki atmosferyczne (ciągły nadmiar słońca).

Czy niedobór keratyny można uzupełnić?

Im bliżej końcówek, tym bardziej zniszczone włosy. To naturalne, ponieważ dłużej je „nosimy”, więcej przeżyły, dłużej musiały radzić sobie ze wszystkimi przeciwnościami. Niemożliwe jest, aby pozrywane wiązania keratynowe same się odbudowały, ale możemy je uzupełnić. Jednym ze sposobów, bardzo trwałym i skutecznym jest zabieg keratynowego prostowania. Bardzo dobrym wyborem są kosmetyki firmy Kativa, która specjalizuje się w kosmetykach do keratynowego prostowania oraz w pielęgnacji po zabiegu. Zestawy można obejrzeć tutaj: zobacz produkty Kativa.

Jak działa keratynowe prostowanie?

Podstawowym składnikiem każdego zestawu do keratynowego prostowania jest kuracja prostująca, czyli keratyna. Zabieg polega na bardzo dokładnym oczyszczeniu włosów, a następnie wprasowaniu keratyny w pasma. Do tego celu używamy prostownicy, „prostując” kilka razy każde pojedyncze pasma włosów pokryte keratyną. Zabieg ten uzupełnia więc braki budulca, a efekty utrzymują się kilka miesięcy. Włosy nabierają życia. Stają się błyszczące, pojawia się na nich efekt tafli. Odzyskują swoją naturalną sprężystość i blask. Najbardziej wdzięczne będą więc zniszczone włosy, pozbawione blasku i życia. Prostowanie jest też świetnym sposobem na puszące się, niesforne, trudne do układanie włosy. O tym, jaka będzie trwałość jednego zabiegu, decyduje w dużej mierze odpowiednie postępowanie zaraz po zabiegu oraz właściwa pielęgnacja włosów.

Jak się przygotować?

Przede wszystkim warto poprosić o pomoc drugą osobę. Posiadaczki bardzo cienkich i rzadkich włosów, mogą pokusić się o wykonaniu zabiegu samodzielne, ale jeśli robicie go po raz pierwszy, warto mieć pod ręką wsparcie. Cały proces może potrwać kilka godzin, w zależności od grubości i gęstości włosów (i w tym wypadku mocno rekomenduję wsparcie drugiej osoby). Im jest ich więcej, tym wszystko potrwa dłużej, przy czym pierwsze prostowanie zabiera najwięcej czasu. Powtórne zabiegi są nieco krótsze. Potrzebujemy też prostownicy z regulacją temperatury oraz maseczki ochronnej, która zneutralizuje nieco przykry zapach, wydzielający się podczas prostowania.

Jak zrobić keratynowe prostowanie włosów krok po kroku?

  1. Wyjmij wszystkie produkty z opakowania. Przeczytaj dokładnie instrukcję (zazwyczaj zasada działania jest podobna, ale zestawy różnych producentów mogą nieco się od siebie różnić, poniższy „przepis” dotyczy dokładnie zestawu Alisado Brasileno od Kativa, znajdziesz go tutaj). Warto zacząć od czytania, żeby dokładnie wiedzieć, co zawiera pudełko oraz ułożyć sobie krok po kroku, jak wykonać prostowanie.
  2. Umyj włosy szamponem bardzo mocno oczyszczającym. Zmyje on z włosów pot i wszelkie zanieczyszczenia oraz pozostałości po innych kosmetykach. Takie „nagie” włosy najlepiej przyjmą keratynę. Wysusz dokładnie włosy.
  3. adzać ją palcami. Ważne jest, aby pokryć całe włosy. Nakładaj około pół cm od skóry głowy do samych końcówek.
  4. Odczekaj kilkanaście minut i wysusz włosy suszarką. W trakcie suszenia prostuj je na szczotce (najlepiej sprawdzi się do tego zwykła paddle brush). Włosy muszą być gładkie i rozczesane. Daj sobie czas, ponieważ po nałożeniu keratyny zrobią się twarde i tępe. Nie zrażaj się tym, po prostowaniu efekt będzie zupełnie inny.
  5. Rozgrzej prostownicę do około 200 stopni. Jeśli masz cienkie włosy, 190 stopni może wystarczyć, jeśli są naturalnie grube, kręcone, możesz potrzebować 220 stopni. Dziel włosy na małe pasma i każde przeciągaj od 5 do 10 razy prostownicą, aż będzie idealnie gładkie, a keratyna wpasuje się we włosy.
  6. Odczekaj kilka minut i umyj włosy szamponem po keratynowym prostowaniu. Nałóż odżywkę, spłucz i wysusz włosy.

Jak dbać o włosy po keratynowym prostowaniu

Przede wszystkim musisz wiedzieć i pamiętać, że przez dwie pierwsze doby po prostowaniu włosy wymagają szczególnej uwagi. Przez 48 godzin od prostowania nie należy ich myć i moczyć. Nie związuj ich ani nie spinaj. Będą w tym czasie podatne na zagięcia i odkształcenia, których tak szybko się nie pozbędziemy. Dlatego pozostawiamy włosy w spokoju na co najmniej dwa dni.

Aby efekt prostowania utrzymuje się jak najdłużej, niezbędna jest pielęgnacja odpowiednimi kosmetykami. Muszą być skomponowane tak, aby nie przyczyniać się do szybkiego wypłukiwania keratyny oraz na bieżąco uzupełniać jej braki. Dzięki temu zabieg wykonujemy jeszcze rzadziej, a włosy na dłużej zachowują idealną gładkość i blask. Polecam sięgnąć po zestaw od Kativa, który jest w świetnej cenie i jakości. W wersji Post 3 znajdziemy szampon, odżywkę i maskę (zestaw obejrzysz tutaj). Pięknie pachną, odżywiają włosy i przedłużają trwałość zabiegu.

Podsumowanie

Jeśli masz zdrowe, gładkie i naturalnie błyszczące włosy, keratynowe prostowanie włosów nie jest dla Ciebie. Jeśli jednak marzysz o takich włosach, sięgnij po zestaw Kativa. Twoja włosy przejdą niewiarygodną metamorfozę. Nabiorą życia i blasku, zaczną się układać, a Ty raz na zawsze pożagnasz się ze zniszczeniami.