Wielu pacjentów zapisuje się na wizytę do fizjoterapeuty dopiero w momencie, gdy pojawiają się problemy związane z układem ruchu. Tymczasem wizytę u specjalisty warto odbywać profilaktycznie – dotyczy to również małych dzieci, w tym niemowlaków. Czym zajmuje się fizjoterapeuta i kiedy w szczególności warto udać się do niego udać?
Kiedy zapisać się do fizjoterapeuty?
Czym zajmuje się fizjoterapeuta i z jakiego rodzaju problemami możemy się do niego zwrócić? Specjalista ten, za pomocą odpowiednich ćwiczeń, jest w stanie przywrócić pacjentowi sprawność ruchową oraz złagodzić występujące dolegliwości bólowe. Najczęściej udajemy się do niego, gdy pojawiają się jakiekolwiek problemy związane z układem ruchu, jednak wizytę można również odbyć w ramach działań profilaktycznych. Osoby mające pracę siedzącą, prowadzące mało aktywny tryb życia powinny kontrolować swoją postawę i pracę układu ruchu u fizjoterapeuty raz w roku. Pozwoli to wykryć ewentualne nieprawidłowości i podjąć odpowiednie leczenie.
Wizyta dziecka u fizjoterapeuty
Pierwszy rok życia dziecka przebiega bardzo intensywnie pod kątem rozwoju emocjonalnego i fizycznego. Kiedy warto udać się do fizjoterapeuty z niemowlakiem? Otóż zawsze w przypadku, gdy cokolwiek wzbudza niepokój rodziców. Najczęściej decydują się oni na wizytę, jeśli dziecko nie zdobywa kolejnych umiejętności związanych na przykład z przewracaniem się na boki czy raczkowaniem w adekwatnym wieku. Niemowlak może też zostać skierowany do fizjoterapeuty przez lekarza pediatrę, który w czasie wizyt kontrolnych ocenia jego rozwój fizyczny. Jednocześnie lekarz podpowie, który specjalista – fizjoterapeuta czy ortopeda – w danym przypadku będzie w stanie pomóc.
W jakich przypadkach szczególnie warto udać się do fizjoterapeuty?
O roli fizjoterapeuty w procesach leczenia i terapii możemy usłyszeć coraz więcej. Dlatego też wiele kobiet zastanawia się, kiedy udać się do fizjoterapeuty po porodzie czy innego typu operacji. Fizjoterapeuta pomaga również osobom po wypadkach, którym rehabilitacja umożliwia powrót do formy. W kontekście minimalizowania ryzyka powikłań po porodzie czy zabiegach, zaleca się wizytę u fizjoterapeuty w ciągu miesiąca. Tymczasem fizjoterapia powypadkowa powinna rozpocząć się w ciągu tygodnia po opuszczeniu szpitala. Obowiązuje tutaj prosta zasada – im szybciej zgłosimy się po pomoc z danym problemem, tym lepsze efekty leczenia uzyskamy. Pacjentkami fizjoterapeutów zostają również kobiety w ciąży, uskarżające się na przykład na ból kręgosłupa. Rehabilitacja okazuje się w pełni bezpieczna dla dziecka, natomiast przyszłej mamie może przynieść dużą ulgę i znacząco poprawić samopoczucie.
Wizyta u fizjoterapeuty – o czym należy pamiętać?
Pacjenci gabinetów rehabilitacyjnych najczęściej zadają sobie następujące pytania:
- ile kosztuje wizyta u fizjoterapeuty,
- jak ubrać się do fizjoterapeuty,
- ile trwa wizyta u fizjoterapeuty?
Cena za wizytę oscyluje w okolicach 100-200 zł. Więcej zapłacimy za konsultację u specjalisty posiadającego wiedzę na przykład w zakresie uroginekologii czy terapii manualnej. A ile kosztuje wizyta fizjoterapeuty w domu? Tutaj przekrój cenowy jest naprawdę spory – do kosztów podstawowych należy jeszcze doliczyć opłatę za dojazd, zatem za wizytę zapłacimy od 150 do nawet 300zł. Czas trwania konsultacji to od 30 do 60 minut. Krócej ćwiczą dzieci i osoby starsze, dla których fizjoterapia jest sporym wysiłkiem. W kontekście wyboru odzieży pacjent ma dużą swobodę, jednak należy zadbać, by nie ograniczała ona ruchów. Warto więc założyć luźniejszą koszulkę oraz krótkie spodenki bądź spodnie dresowe. Kobiety mogą dodatkowo wybrać sportowy biustonosz. Niemowlaki natomiast najczęściej ćwiczą w samej pieluszce bądź w body. Pozostaje jeszcze kwestia tego, jak się zwracać do fizjoterapeuty? Nie jest on lekarzem, choć posiada wykształcenie medyczne. Zwykle do fizjoterapeuty mówimy po prostu „panie magistrze” lub „pani magister”. Możemy także używać ogólnych zwrotów, takich jak „proszę pani” lub „proszę pana”.