Bóle podbrzusza po stosunku nie są rzeczą naturalną. Każda kobieta powinna mieć świadomość, że występowanie takiego bólu należy skontrolować i poznać jego przyczynę. Jakie mogą być powody powstawania takiej dolegliwości? Jak skutecznie pozbyć się bólu podbrzusza po stosunku?
Dlaczego powstają bóle podbrzusza po stosunku?
Ból podbrzusza po stosunku to problem wielu kobiet. Niestety często jest bagatelizowany i prowadzi do poważnych powikłań. Dodatkowo dyskomfort powtarzający się po każdym współżyciu może powodować lęk przed seksem, co bardzo źle wpływa na psychikę kobiety. Takie schorzenie należy leczyć. Pozytywny jest fakt, że ból po stosunku jest prosty do wyeliminowania.
Przyczyną bólu po stosunku może być wiele rzeczy, których nie bierzemy pod uwagę. Należą do nich przede wszystkim:
- niewystarczające nawilżenie pochwy
- niedopasowanie partnerów pod względem anatomicznym (spowodowane na przykład skrzywieniem penisa lub tyłozgięciem macicy)
- niewłaściwa pozycja podczas seksu
- różnego rodzaju choroby lub stany zapalne (na przykład zapalenie pęcherza, zapalenie sromu, grzybica pochwy, stany zapalne macicy)
Pierwszy raz – bóle podbrzusza po stosunku
Przyjęło się tak, że pierwszy stosunek płciowy kojarzy się z bólem, a niekoniecznie z przyjemnością. Nic dziwnego, ponieważ w trakcie pierwszego seksu najczęściej dochodzi do przerwania błony dziewiczej, co wiąże się z dużym dyskomfortem fizycznym. Jednak co w przypadku, kiedy po współżyciu pojawia się nieprzyjemny ból w podbrzuszu? Na szczęście nie zawsze jest to powód do zmartwień. Zarówno dla naszego organizmu jak i dla nas jest to nowe doświadczenie i nie powinniśmy wpadać w panikę jeśli poczujemy ból w podbrzuszu. Jeśli jednak będzie on długotrwały lub będzie nawracał po kolejnych stosunkach, należy udać się do lekarza.
Bóle podbrzusza po stosunku – torbiele jajników
Torbiele jajników to jedna z najczęstszych dolegliwości powodujących ból podbrzusza, zarówno w trakcie jak i po stosunku. Zdarza się, że kobieta ma skłonność do powstawania torbieli na jajnikach (zespół policystycznych jajników). W takim przypadku, jeśli ból podczas stosunku pojawi się nagle i będzie bardzo silny, należy niezwłocznie udać się do lekarza, ponieważ mogło dojść do pęknięcia cysty.
W przypadku kiedy pojawia się torbiel na jajniku, stają się one nabrzmiałe i bardzo bolesne. Często utrudniają ruchy, a wraz z tym normalne funkcjonowanie.
Torbieli jajników nie można ignorować. Niewielkie torbiele należy kontrolować u lekarza ginekologa i reagować jeśli zwiększają swoje rozmiary. Jeśli wiemy o ich występowaniu, lepiej unikać zbliżeń płciowych z partnerem, ponieważ mogą one doprowadzić do pęknięcia torbieli. W razie, gdyby doszło do takiej sytuacji należy natychmiast reagować. Jest to stan zagrożenia życia dla kobiety.
Bóle podbrzusza po stosunku – mięśniaki i polipy
Bóle podbrzusza w trakcie lub po stosunku i intensywne krwawienia moja być spowodowane mięśniakami oraz polipami, które pojawiają się na narządach rodnych kobiet.
- Mięśniaki – są to niewielkie guzy powstające w macicy, które powodują ból podbrzusza zarówno w trakcie jak i po stosunku. Rosną, kiedy w organizmie dochodzi do zwiększenia ilości estrogenu.
- Polipy – najczęściej pojawiają się w macicy. Mogą powodować intensywne krwawienia oraz ból podbrzusza po stosunku. Najczęściej leczone są farmakologicznie przy użyciu hormonów. W rzadkich przypadkach wymagają usunięcia podczas operacji.
Bóle podbrzusza po stosunku – endometrioza
Endometrioza to choroba, o której nie mówi się zbyt często. Jednak dotyka ona całkiem spore grono kobiet i niesie za sobą uciążliwe dolegliwości. Endometrium najczęściej rozwija się w okolicach podbrzusza i powoduje silny ból po stosunku. Szczególnie duży dyskomfort po współżyciu kobieta odczuwa w trakcie miesiączki. To właśnie wtedy okolice macicy są szczególnie wrażliwe i nawet delikatna penetracja może sprawiać silny ból.
Endometrium usuwa się najczęściej farmakologicznie lub operacyjnie wykonując zabieg laparoskopii i wycinając zbędną tkankę.
Bóle podbrzusza po stosunku, a nowotwór
Niestety bóle podbrzusza po stosunku często są pierwszą oznaką obecności nowotworu. Może zwiastować między innymi:
- raka szyjki macicy
- raka jelita grubego
- raka pochwy i sromu
- raka trzonu macicy
Bóle podbrzusza po stosunku – choroby jelit
Bóle podbrzusza po stosunku mogą być spowodowane wieloma chorobami jelit. W szczególności zespołem jelita drażliwego, który powoduje ból podbrzusza po współżyciu. Jelita reagują na silne bodźce (na przykład stres, intensywna penetracja), co powoduje skurcze, a w konsekwencji ból. Leczenie tej dolegliwości polega na przyjmowaniu środków regulujących trawienie i pracę jelit. Warto wspomnieć, że zespół jelita drażliwego można leczyć stosując odpowiednią dietę, w której skład wchodzą produkty lekkostrawne oraz bogate w błonnik.
Bóle podbrzusza po stosunku to bardzo nieprzyjemna dolegliwość. Nieleczona może prowadzić do rozwoju chorób i innych poważnych konsekwencji, Dodatkowo taki ból sprawia, że seks staje się mniej satysfakcjonujący. Dlatego warto wykonać badania i usunąć źródło problemu.