Bóle macicy po stosunku – czy jest się czym niepokoić?

ból macicy po stosunku

Ból podbrzusza po stosunku nie musi być powodem do paniki. Zawsze jednak powinien wzbudzić Twoją czujność. Ból to ważny sygnał, wysyłany przez Twoje ciało, któremu warto się przyjrzeć. Dowiedz się więcej o tym, co może powodować ból macicy po stosunku i kiedy powinnaś zgłosić się do specjalisty.

Przyczyny bólu macicy po stosunku

Przyczyn bólu macicy po stosunku może być wiele. Nie wszystkie są groźne. Czasem ból podbrzusza jest spowodowany niewłaściwą pozycją podczas zbliżenia lub suchością pochwy. Niektóre kobiety zmagają się z blokadą psychiczną związaną z uprawianiem seksu. To również może powodować ból i dyskomfort po stosunku. Częstą przyczyną bólu są infekcje intymne, ale też poważniejsze, wymagające leczenia choroby dróg rodnych, takie jak:

  • endometrioza,
  • torbiele jajników,
  • mięśniaki lub polipy macicy.

Ból macicy po stosunku może pojawiać się po pierwszym stosunku, po seksie w dni płodne, a także w ciąży i po porodzie. Mimo że są to normalne sytuacje, w których współżyciu może towarzyszyć ból, jeśli budzą niepokój i obniżają twój komfort życia, dobrze zawsze zgłosić się z tym problemem do lekarza.

Endometrioza powoduje ból macicy po stosunku

Endometrioza dotyka nawet 5-15% kobiet w wieku rozrodczym i jest jedną z najczęściej diagnozowanych dolegliwości u pacjentek, które zgłaszają ginekologom ból po stosunku. Możesz żyć z endometriozą i nawet o tym nie wiedzieć, gdyż początkowe sygnały są bardzo subtelne. Zwykle kobiety zauważają, że coś jest nie w porządku, gdy zaczynają odczuwać ból macicy po stosunku oraz mocniejszy ból podczas miesiączki. Niepokoić mogą również problemy z zajściem w ciążę, plamienia pozamiesiączkowe, w połączeniu z biegunkami, przemęczeniem i stanami lękowymi. Są to objawy, które łatwo pomylić z innymi chorobami. Endometrioza jest chorobą nieuleczalną, która polega na tym, że błona śluzowa macicy (endometrium) występuje poza jamą macicy. Może lokalizować się w jajnikach, jajowodach, między pochwą a odbytnicą i w innych miejscach. Może wiązać się także z występowaniem torbieli endometrialnych. Co miesiąc w wyniku zmian hormonalnych, śluzówka endometrium łuszczy się, powodując krwawienia wewnętrzne, które w przypadku endometriozy nie mają ujścia, mogą powodować stany zapalne oraz zrosty narządów. Pierwszą formą leczenia jest terapia hormonalna. Ból można zredukować poprzez usunięcie zmian endometrialnych. W bardziej zaawansowanych etapach choroby należy wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Ból macicy po stosunku a torbiele jajnikowe

Powiększające się torbiele jajnikowe mogą uciskać okoliczne tkanki i powodować ból macicy po stosunku. Takiej bolesności podbrzusza mogą towarzyszyć zaburzenia cyklu płciowego, krwawienia pozamiesiączkowe lub trudności w oddawaniu moczu. Przeważnie jednak wypełnione płynem, drobne cysty na jajnikach są zjawiskiem niegroźnym. Ważne jest jednak, by torbiele jajnikowe wykryć i kontrolować ich wielkość oraz ewentualny wzrost na USG. Duża cysta jajnikowa może stanowić zagrożenie, jeśli podczas współżycia skręci się lub pęknie. Jeśli poczujesz nagły, kujący, ostry ból w podbrzuszu, któremu dodatkowo towarzyszą nudności lub wymioty, natychmiast skonsultuj się z lekarzem. Pęknięcie torbieli może wymagać interwencji chirurgicznej.

Polipy i mięśniaki także powodują ból macicy po stosunku

Za ból podbrzusza po stosunku mogą odpowiadać mięśniaki i polipy macicy. Są to niezłośliwe zmiany mięśniówki macicy, które dotykają 25% kobiet w wieku powyżej 35 lat. Czasami ich obecność nie daje żadnych objawów, a wykrywane są przypadkowo podczas rutynowego badania USG. Zmiany przybierają postać mięśniowych guzów pojedynczych lub skupionych po kilka. Bólom macicy mogą towarzyszyć krwawienia, plamienia niezwiązane z miesiączką, uczucie pełnego pęcherza lub bóle lędźwi. Niepokoić mogą także obfite, wyjątkowo bolesne miesiączki z dużymi skrzepami krwi. Tak samo, jak w przypadku torbieli jajnikowych, mięśniaki i polipy macicy wymagają stałej kontroli i obserwacji. Można wdrożyć leczenie farmakologiczne lub zdecydować o zabiegu usunięcia zmian. Najlepszy sposób leczenia powinien wybrać lekarz.

Inne powody bólu macicy po stosunku

Przyczyn bólu podbrzusza po i w trakcie stosunku jest o wiele więcej niż tylko endometrioza, torbiele jajnikowe, czy polipy i mięśniaki. W poniższej tabeli prezentujemy krótkie opisy kilku innych sytuacji, w których po współżyciu może wystąpić ból macicy.

Ból po pierwszym stosunku Rozpoczęcie współżycia to dla kobiety początek szeregu zmian hormonalnych, anatomicznych, ale także emocjonalnych. Pierwszy stosunek często wiąże się z dużym stresem. Mięśnie dróg rodnych napinają się samoistnie, w celu ochrony przed ewentualnym uszkodzeniem i bólem. Również przebicie błony dziewiczej może sprawić cierpienie. Warto odwiedzić specjalistę, jeśli ból macicy nie ustaje i powtarza się przy każdym współżyciu.
Ból podczas współżycia w ciąży i po porodzie Seks w ciąży i ból nim spowodowany nigdy nie powinien być ignorowany. W pierwszym trymestrze może nawet sygnalizować poronienie! Współżycie po 20. tygodniu może powodować niegroźne skurcze macicy. Powrót do współżycia po ciąży i porodzie może być dla kobiety dużym obciążeniem emocjonalnym. Ból macicy może pojawiać się zatem na tle nerwowym. Ból po porodzie wiąże się często z niezgojonymi uszkodzeniami tkanek miękkich i drobnymi ranami. Również blizna po cesarskim cięciu może powodować ból podbrzusza po stosunku.
Ból podczas seksu w dni płodne Jest to zwykle kilkusekundowe kłucie w dole brzucha, związane z uwalnianiem komórki jajowej podczas owulacji. Taki ból nie powinien być powodem do niepokoju.
Infekcje intymne Uporczywe bóle podbrzusza, także po stosunku, mogą wynikać z infekcji takich jak: kiła, chlamydia, rzeżączka, zakażenie wirusem opryszczki, zapalenia pochwy i sromu. Z podejrzeniem tych schorzeń niezwłocznie zgłoś się do ginekologa.

Z bólem macicy zgłoś się do specjalisty

Ból macicy po stosunku to objaw, który należy czujnie obserwować. Zapamiętuj lub zapisuj jaki jest to rodzaj bólu – ostry, kłujący, czy długotrwały i tępy? Czy ból towarzyszy współżyciu w konkretnych dniach trwania cyklu płciowego? W jakich sytuacjach się pojawia i kiedy się nasila? Dobrze jest znać odpowiedzi na te pytania, ponieważ podobne pytania zapewne zada lekarz, a pełna wiedza o objawach ułatwi mu trafne zdiagnozowanie twojego problemu. Pamiętaj, z każdym bólem i dyskomfortem związanym ze współżyciem zgłaszaj się do lekarza. Tylko ginekolog jest w stanie rozpoznać przyczyny bólu macicy po stosunku i im zaradzić.

Jak widać, powodów bólu macicy po stosunku jest wiele. Nie wszystkie możliwe dolegliwości zostały podane w powyższym tekście. Pamiętaj, że najlepszym źródłem wiedzy o twoim zdrowiu jest lekarz. Wizyt u specjalistów nie należy unikać, ponieważ dają one możliwość wczesnego diagnozowania i zapobiegania poważniejszym zaburzeniom w funkcjonowaniu twojego organizmu.