Rodzaje smoczków dla dzieci – czy to skomplikowane?

Świeżo upieczeni rodzice mogą być zdziwieni tym, że aby wybrać odpowiedni smoczek dla bobasa, trzeba zwrócić uwagę na tak wiele cech. Pierwsze najważniejsze pytanie, które się pojawia, brzmi: czy smoczek jest potrzebny każdemu dziecku? Czy specjaliści zawsze go polecają? Najważniejszą funkcją smoczka jest uspokojenie bobasa. Gadżet ten ułatwia dziecku zasypianie, pomaga w radzeniu sobie z napięciem. Złotą zasadą i w tym przypadku jest umiar – wielu rodziców popełnia błąd, podsuwając dziecku smoczek zbyt często.

Jaki smoczek dla dziecka wybrać?

Jaki smoczek dla niemowlaka karmionego piersią? Jakie są ich rodzaje? Smoczki dzielą się na różne typy w zależności od materiału, z jakiego wykonano końcówkę do ssania, a także jej kształtu. Wysokiej jakości smoczki powstają z silikonu lub kauczuku. Ten drugi materiał jest ceniony ze względu na swoje naturalne pochodzenie. Jest bezpieczny dla dzieci, ale jeśli rodzice obawiają się, że dziecko będzie uczulone na ten materiał, dobrym wyborem może okazać się smoczek z silikonu. Końcówki smoczków mogą mieć różne kształty. Dzięki temu można dopasować idealny smoczek dla dziecka karmionego piersią lub butelką. Dostępne są także smoczki ortodontyczne, wyposażone w charakterystyczną ściętą końcówkę.

Smoczki dziecięce wysokiej jakości

Kolejną ważną kwestią jest kształt tarczy smoczka. Może być to „ósemka” z symetrycznymi wycięciami na górze i na dole, lub tylko na górze, a także „motylek”, wyposażony w otwory dzięki którym skóra ma kontakt z powietrzem. Tarcze w fantazyjnych kształtach odeszły już w zapomnienie, bo może i zabawnie wyglądały, lecz nie sprzyjały prawidłowemu rozwojowi zgryzu dziecka. Zanim więc kupisz uroczy smoczek w kształcie kwiatuszka czy zwierzątka, zastanów się, czy jest on dostosowany do anatomii dziecka. Ozdoba na smoczku to nic złego, o ile producent w pierwszej kolejności postawił na bezpieczeństwo i fizjologicznie dopasowany kształt. Pamiętaj też, że im mniej „zawijasów” w tarczy smoczka, tym mniej miejsca na gromadzenie się w niej brudu.