Ćwiczenia na szarfie akrobatycznej kojarzą się z efektownymi akrobacjami wykonywanymi wysoko nad podłogą. Wydaje się więc, że taki trening byłby niemożliwy w warunkach domowych. Tymczasem to właśnie aerial silks w domu cieszy się coraz większą popularnością.
Aerial silks w domu – to możliwe!
Treningi na szarfach akrobatycznych odbywają się najczęściej w szkołach aerial lub na salach gimnastycznych, jednak dla wielu osób nie są to miejsca idealne. Nie można w nich ćwiczyć bez względu na porę dnia, a do czasu treningu trzeba doliczyć także czas dojazdu. Ponadto, nie każdy lubi trenowanie w grupie – niektórzy preferują aktywność fizyczną w domowym zaciszu. Z tych powodów kwestią czasu było, aż aerial silks w domu stanie się bardziej popularne.
Taki trening można odbyć właściwie w każdym pomieszczeniu, o ile jest to bezpieczne. Trzeba więc przygotować odpowiednią ilość miejsca (min. 2,4 m wysokości oraz 1,8 m przestrzeni wokół), a także zadbać o najwyższej jakości, prawidłowo zamontowany sprzęt.
Dobry sprzęt to podstawa
Najważniejszym elementem treningu aerial silks jest oczywiście szarfa akrobatyczna. Jej długość zawsze należy dobrać do wysokości sufitu/podwieszenia. Przyjmuje się, że potrzeba długości równej minimum dwukrotności wysokości pomieszczenia + minimum pół metra materiału na ziemi z obu stron. Dla pomieszczeń 2,5 m trzeba zatem kupić szarfę 6 m, dla pokoju 3 m minimum 7 m itd.
Długość szarfy na podłodze może być różna. Zazwyczaj liczy się wspomniane pół metra, jednak możliwe, że wygodniej będzie Ci z dłuższym lub krótszym bokiem. Niemniej, preferencje są drugą rzeczą w kolejności – najpierw należy dopasować szarfę do wysokości pomieszczenia. Koniecznie zwróć również uwagę na to, czy kupujesz profesjonalny sprzęt. Powinien być przetestowany zgodnie z odpowiednimi normami, pozwalającymi na określenie wytrzymałości materiału. Najlepiej, aby sprzęt był produkowany w Polsce. Musi mieć dużą wytrzymałość.
Prawidłowy montaż
Aby trening w domu był bezpieczny, szczególną uwagę należy poświęcić montażowi. Szarfy akrobatyczne podwiesza się do sufitu na ósemkach podpiętych do karabińczyka. Pod żadnym pozorem nie można ich montować na suficie podwieszanym – sprzęt zawsze trzeba zawiesić w suficie stałym.
Co ważne, sposób montażu i potrzebny sprzęt mogą się różnić zależnie od rodzaju sufitu. Nie zawsze podwieszana konstrukcja jest bezpieczna, dlatego przed przystąpieniem do instalacji radzimy konsultację z osobami, które znają się na tego typu pracach. Przydatnych informacji często udzielają także producenci i sklepy sprzedające sprzęt aerial.
Skąd brać ćwiczenia?
Bardzo dobrym pomysłem jest połączenie nauki domowej z tą na sali. Wtedy można inspirować się zajęciami aerial w szkole, jednocześnie poświęcając więcej czasu na ćwiczenia. To świetny sposób na szybsze postępy. Poza tym w internecie można znaleźć mnóstwo darmowych tutoriali (filmów na YouTubie, infografik na Pintereście, lekcji na IG itd.), którymi można się do woli inspirować.