Domowa apteczka. Zestaw preparatów dla każdego rodzica

apteczka

Kompletowanie domowej apteczki to proste zadanie. Wystarczy zadać sobie pytanie o to, jakie dolegliwości najczęściej dotykają nas i nasze dzieci. A potem, krok po kroku, kolekcjonować preparaty, które pomogą je zwalczyć. Oto podpowiedzi, jak najsprawniej stworzyć domową apteczkę.

Problemy jelitowe

Biegunka u dziecka jest jedną z najczęściej pojawiających się przypadłości. Dotyka zarówno całkiem małe dzieci, jak i te starsze. Niezależnie od tego, w jakim wielu się pojawia, potrafi skutecznie uprzykrzyć życie – tak maluchowi, jak i jego rodzicom. Większość biegunek u dzieci nie jest groźna, ale każdorazowo należy obserwować pociechę i w razie jakichkolwiek wątpliwości skonsultować się z lekarzem. Żeby nie doprowadzić do niebezpiecznego dla zdrowia odwodnienia, musimy zaopatrzyć naszą domową apteczkę w elektrolity dla dzieci. Regularnie podawajmy je malcowi w trakcie biegunki, by uzupełniać wszystkie niezbędne substancje.

Dbamy o uszy

Domową apteczkę warto wyposażyć również w preparat łagodzący ból uszu. Świetnie sprawdzi się aerozol, który łatwo się aplikuje – nawet u małego dziecka. Ból ucha to częsta dolegliwość u naszych pociech. W pierwszym momencie możemy próbować samodzielnie ukoić dolegliwość, ale jeśli objawy nie będą ustępować, udajmy się z dzieckiem do lekarza. Szczególnie jeśli bólowi towarzyszy gorączka, złe samopoczucie dziecka czy wysięk z ucha.

apteczka

Coś na ból

Obowiązkowo należy zaopatrzyć się również leki przeciwbólowe – zarówno te odpowiednie dla dzieci, jak i te dla dorosłych. W naszej domowej apteczce nie może zabraknąć środków, które pomogą zwalczyć ból głowy czy ból pleców. Oczywiście nie należy przesadzać. Dawkowanie zawsze konsultujmy z lekarzem lub farmaceutą, a przed zastosowaniem leku zapoznajmy się z treścią ulotki. Bezpieczeństwo przede wszystkim!

Sezon przeziębień

W sezonie jesienno-zimowym wszyscy jesteśmy bardziej narażeni na różnego rodzaju infekcje dróg oddechowych. Żeby pokonać przeziębienie, warto zaopatrzyć się w zapas witaminy C i witaminy D. Stosujmy je regularnie w okresie zwiększonej zachorowalności, by na co dzień wspierać swoją odporność. Jeśli mamy wątpliwości, skonsultujmy się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania i przepisze stosowne dla nas dawki tych preparatów.