Nieprawidłowa pielęgnacja włosów a łysienie telogenowe

Wiele osób przynajmniej raz w życiu spotkało się z problemem wypadających włosów. W zaledwie kilka tygodni fryzura przestaje wyglądać jak dawniej i potrzeba wiele czasu, aby wróciła do poprzedniej kondycji. Jedną z przyczyn wystąpienia takiej sytuacji mogą być występujące choroby, takie jak choćby łysienie telogenowe. Jak sobie z nim radzić oraz co na wypadanie włosów warto stosować?

Czemu włosy wypadają?

Przyczyn wypadania włosów jest bardzo wiele – wiele z nich możemy wyeliminować samodzielnie i bardzo szybko, jednak czasami bywa i tak, że utrata owłosienia trwa miesiącami, a my wciąż nie znajdujemy rozwiązania. Nasze włosy mogą wypadać z różnych powodów – niekiedy jest to związane z porą roku. Gdy jest to sytuacja przejściowa, w takim przypadku nie ma powodów do zmartwień. Kiedy jednak jest to niekończący się problem, to warto skonsultować się z lekarzem, który zleci dodatkowe badania.

Czasami wypadanie włosów to skutek nieodpowiedniego stylu życia. Jeżeli nie wysypiamy się, jemy nieregularnie, a dodatkowo nie zwracamy uwagi na jakość posiłków, to prędzej czy później odbije się to na naszym zdrowiu. A organizm często informuje nas o takich niekorzystnych zmianach poprzez pogorszenie stanu paznokci, cery czy włosów. Nierzadko przyczyną są choroby, o których wcześniej nie wiedzieliśmy, które sprawiają, że pojawia się łysienie telogenowe.

Łysienie telogenowe – przyczyny

Jeżeli wystąpi u nas łysienie telogenowe, powinniśmy wiedzieć, że jego leczenie nie należy do najprostszych. Przy takiej przypadłości zostaje zaburzona fala wzrostu włosa. Szybko pojawiają się przerzedzenia, które trudno ukryć. Czasami łysienie telogenowe zauważalne jest po przebytych chorobach, w ciąży czy nawet u noworodków tuż po urodzeniu, ale w tym przypadku jest to sytuacja przejściowa.

Różne zmiany zachodzące w naszym organizmie mogą mieć wpływ na to, czy będziemy tracić owłosienie, czy też nie. Okazuje się także, że czasami nieprawidłowa pielęgnacja ma wpływ na występowanie łysienia telogenowego. Mowa tutaj przede wszystkim o bardzo inwazyjnych zabiegach, takich jak choćby farbowanie. Struktura włosa staje się osłabiona, pozostaje on w fazie spoczynku i z czasem wypada. Dlatego warto zwracać uwagę na to, jak każdego dnia dbamy o swoją fryzurę oraz czy sięgamy po odpowiednie kosmetyki.

Nieprawidłowa pielęgnacja – co na wypadanie włosów?

Wiele osób, które spotyka się z problemem utraty owłosienia, pyta, jak poradzić sobie z powyższym problemem. Co na wypadanie włosów jest najskuteczniejsze? Zanim przejdziemy do zmiany codziennej pielęgnacji, powinniśmy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże nam wybrać skuteczny sposób leczenia. Najpierw musimy wyeliminować przyczynę, a dopiero później rozpocząć proces naprawiania powstałych szkód.

Dobrze, aby codzienna pielęgnacja była odpowiednio dobrana do naszych potrzeb – różne, powielane błędy mogą skutkować pogorszeniem aktualnego stanu. Przede wszystkim warto sięgnąć po szampony i odżywki, które z jednej strony przyspieszają wzrost nowych włosów, ale jednocześnie wzmacniają i odżywiają osłabione cebulki.