Dbałość o skórę powinna wiązać się z jej specyficznymi potrzebami, dlatego inaczej pielęgnujemy skórę wrażliwą, tłustą, suchą oraz atopową. Przekonaj się, jakie są wyjątkowe potrzeby skóry atopowej, by zminimalizować dyskomfort, związany z AZS i wyglądać doskonale.
Skóra atopowa u dorosłych – jak wygląda?
Atopowe zmiany skórne dotyczą noworodków, niemowląt, dzieci oraz osób dorosłych. Spowodowane alergenami oraz czynnikiem genetycznym zmiany skórne mogą pojawić się w każdym momencie życia, jednak szczególnie dotyczą dzieci. Atopowe zapalenie skóry jest uznawane za chorobę cywilizacyjną i dotyka aż 10% dzieci oraz 1,5% dorosłych. Skóra atopowa jest mocno przesuszona i w miejscach pojawiających się zmian następuje swędzenie, prowadzące do łuszczenia się i uszkodzenia naskórka. Zaczerwienioną, przesuszoną skórę drapiemy, co pogłębia objawy AZS. Kolejne stadia mogą objawiać się przerwaniem ciągłości naskórka, pojawiającym się rumieniem, pęcherzami, zawierającymi płyn oraz tworzeniem się strupków.
Co wpływa na zmiany atopowe skóry?
Skłonność do atopowych zmian skórnych związana jest z funkcjonowaniem układu immunologicznego. Gdy pojawia się czynnik drażniący, alergen, we krwi wzrasta poziom IgE, a nasz organizm uaktywnia reakcję alergiczną. Skóra atopowa i jej objawy towarzyszą nam przewlekle i z reguły występują etapy uaktywnienia oraz uśpienia jej objawów. Na uaktywnienie bezpośrednio mogą wpływać niewłaściwie dobrana dieta, a w szczególności niektóre pokarmy, wywołujące alergię, zanieczyszczenie powietrza, stosowanie niewłaściwej pielęgnacji, w szczególności kosmetyków, zawierających parabeny, konserwanty oraz inne sztuczne składniki. Na nasilenie objawów może mieś wpływ słońce, wilgotność powietrza oraz choroby.
Co jest ważne w pielęgnacji skóry atopowej?
Oczyszczanie i pielęgnacja skóry atopowej powinny być prowadzone regularnie i bardzo ważna jest dbałość o zachowanie prawidłowej równowagi hydrolipidowej nie tylko w okresie nasilenia objawów zaplenia atopowego, ale i w fazie uśpienia. Nie używaj kosmetyków, zawierających silne substancje zapachowe, silikony i parabeny. Bardzo ważne, by produkty do oczyszczania i nawilżenia skóry zawierały emolienty, gwarantujące utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia oraz natłuszczenia skóry. Skóra atopowa jest nie tylko sucha, ale i bardzo wrażliwa, dlatego tak ważne jest stosowanie linii produktów kosmetycznych, dedykowanej jej specyficznym potrzebom.
Cera atopowa – czy to może się zmienić?
Zastanawiasz się, czy zmiany atopowe na skórze będą towarzyszyły Ci latami, czy też możliwe jest całkowite uśpienie objawów AZS? Atopowa zapalenie skóry, będące nasileniem objawów, związanych ze skórą atopową jest alergiczną reakcją, której nie wygłuszysz całkowicie. Możesz zminimalizować objawy AZS, dbając o stan skóry oraz dietę i zdrowy styl życia. Jeżeli Twoja skóra ma skłonność do przesuszenia, łuszczenia i swędzenia, objawy mogą powracać. Oprócz emolientów oraz doraźnie stosowanych przy zaostrzeniu objawów preparatów przeciwzapalnych oraz zawierających kortykosteroidy nie są znane metody, które pozwalają zminimalizować reakcję skóry. Przy skórze atopowej warto być w stałym kontakcie z dermatologiem i kosmetologiem, by na bieżąco monitorować stan skóry oraz odpowiadać na jej potrzeby.