Astygmatyzm to schorzenie, które dotyka około 40% osób dorosłych. W zaawansowanym stadium pacjent widzi nieostro, mając wrażenie rozmytego obrazu. Medycyna dysponuje kilkoma metodami leczenia astygmatyzmu, wśród których wymienia się soczewki, zabiegi laserowe czy operację.
Czym jest astygmatyzm?
Astygmatyzm – co to takiego i jak się objawia? Astygmatyzm to tak naprawdę wada wzroku, a nie choroba oczu. Mówimy o nim w przypadku zniekształconej rogówki, prze którą promienie świetlne wpadające do oka rozpraszają się w nieprawidłowy sposób. Osoba z astygmatyzmem widzi ostre linie jako zakręcające, źle postrzega płaszczyzny oraz może mieć zaburzone poczucie przestrzeni. Im bardziej zaawansowana wada, tym gorsza jakość widzenia.
Test na astygmatyzm – jak go przeprowadzić?
Test na astygmatyzm to doskonały sposób, aby sprawdzić, czy dotyczy nas ta wada wzroku. Wystarczy posiłkować się obrazkiem dostępnym w internecie – imituje on koło, któremu trzeba przypatrywać się przez kilka sekund, oceniając jakość i ułożenie linii tworzących promienie. Test na astygmatyzm, podobnie jak w przypadku chorób oczu, nie jest w stanie zastąpić fachowej diagnozy lekarskiej. Warto jednak wykonać go, jeśli od pewnego czasu wydaje się nam, że nie widzimy ostro.
Na czym polega leczenie astygmatyzmu?
Zauważając pogorszenie jakości widzenia, w pierwszej kolejności lekarz musi ocenić, czy to rzeczywiście astygmatyzm. Objawy są bowiem podobne do tych, które występują w innych chorobach oczu. Podstawowym sposobem leczenia astygmatyzmu jest noszenie soczewek korygujących cylindrycznych. Soczewka pozwala odbijać światło w taki sam sposób, jak ma to miejsce w kulistym układzie optycznym. Astygmatyzm można również korygować za pomocą okularów, ale zdecydowanie większą popularnością, głównie ze względu na wygodę noszenia, cieszą się soczewki kontaktowe. Mogą one okazać się niewystraczające w zaawansowanych zmianach, które wymagają przeprowadzenia zabiegu korekcyjnego. Jest to alternatywa dla operacji.
Czy astygmatyzm trzeba leczyć?
Astygmatyzm wymaga podjęcia odpowiedniego leczenia, gdyż osoba z tą wadą może stanowić spore zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla otoczenia. Dobrym przykładem jest prowadzenie przez nią pojazdu mechanicznego bez odpowiedniego korygowania wzroku. Ponadto w okulistyce wymienia się kilka powikłań astygmatyzmu, takich jak zapalenie gałki ocznej, zaczerwienienie oczu czy pogłębienie wady.
Kto zajmuje się leczeniem astygmatyzmu?
Lekarzem, który diagnozuje astygmatyzm, jest okulista. Decyduje on o przebiegu leczenia, mając na uwadze stopień zaawansowania wady, wiek pacjenta czy schorzenia towarzyszące. Najczęściej konieczna jest również konsultacja optometryczna, dzięki której możliwy jest dobór odpowiedniego rodzaju soczewek kontaktowych albo okularów. Pacjenci z astygmatyzmem powinni pozostawać pod opieką lekarza, gdyż wada wzroku może pogłębiać się wraz z upływem lat. Konieczna jest wtedy zmiana soczewek, a czasami rozważa się także przeprowadzenie zabiegu laserowego.
To jest wyrób medyczny. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną treścią ulotki dołączonej do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpliwości bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Artykuł zewnętrzny.