Mrożenie żywności – w jakich opakowaniach?

Mrożenie żywności to świetny sposób na jej długotrwałe zakonserwowanie. Mrożonki umożliwiają nam cieszenie się smakiem ulubionych letnich owoców w środku zimy i chronią przygotowane lub zakupione jedzenie przed zepsuciem przez naprawdę długi czas. Jakich opakowań do mrożenia żywności najlepiej jest używać i w jaki sposób mrozić produkty?

Mrożenie żywności — jak długo można ją przechowywać?

To, w jaki sposób działa mrożenie żywności, nie jest szczególnie skomplikowane. Proces ten polega na znacznym obniżeniu temperatury pokarmu: jedzenie zachowuje swoje wartości odżywcze oraz bardzo zbliżony do naturalnego smak. Każdy produkt ma pewne ramy czasu mrożenia — czas ten jednak jest zawsze stosunkowo długi, najczęściej wynosi 3-12 miesięcy. Na długość czasu przechowywania produktów w zamrażarce w dużym stopniu wpływa szczelność opakowań. Warto pamiętać o tym, by pod żadnym pozorem nie zamrażać żywności raz rozmrożonej, szczególnie w przypadku mięsa. Grozi to zatruciem!

Opakowania do mrożenia jedzenia

W czym można mrozić żywność? Przede wszystkim — w opakowaniach, które przeznaczone są do przechowywania produktów spożywczych. Sprawdzą się więc pojemniki szklane, które nie wchodzą z żywnością w reakcje chemiczne. Niektóre pojemniki z tworzywa sztucznego również będą odpowiednie: należy zwrócić uwagę na to, by były oznaczone adekwatnym symbolem (na przykład kieliszka i widelca), a także by posiadały atest Państwowego Zakładu Higieny. Jedzenie można także mrozić w pojemnikach jednorazowych oraz woreczkach foliowych — te do mrożenia żywności są zazwyczaj nieco grubsze, niż te używane na co dzień. Jednorazowe opakowania do żywności można kupić na przykład na stronie https://unipack.pl/sklep/pojemniki-jednorazowe/Te wykonane z papieru również znajdą swoje zastosowanie – można w nich umieścić chociażby pieczywo.

Niektóre rodzaje jedzenia można przechowywać także w opakowaniach metalowych. W przypadku mrożenia to rozwiązanie nie sprawdza się jednak najlepiej: zamrożone metalowe pudełka są zdecydowanie niewygodne w użytkowaniu.

Jak prawidłowo mrozić żywność?

Ważny jest nie tylko sposób pakowania żywności — ale także to, w jaki sposób przeprowadzimy cały proces mrożenia. Wiele osób zapomina o tym, by przed zamrożeniem jedzenie koniecznie schłodzić, tymczasem umieszczanie w szufladzie zamrażalnika ciepłego produktu podnosi w nim temperaturę i sprawia, że pozostałe mrożonki zaczynają się psuć! Ponadto, jedzenie przed zamrożeniem warto odpowiednio przygotować: na przykład z owoców należy wyjąć pestki i pokroić je na mniejsze kawałki. Niektóre produkty lepiej nadają się do mrożenia w postaci zmiksowanej, a ser najlepiej jest zetrzeć — zamrożony w całości będzie się po prostu kruszył.

Przed zamrożeniem żywność najlepiej jest podzielić na mniejsze, jednorazowe porcje. Często o tym zapominamy – a wystarczy wyobrazić sobie, jak trudno będzie oddzielić część zamrożonego produktu! Warto także pamiętać, by pojemników przed zamrożeniem nie wypełniać po brzegi zupą, sosem ani inną płynną potrawą: zamarzająca ciecz zwiększa swoją objętość, co może doprowadzić do uszkodzenia opakowania. 

Mrożenie jedzenia umożliwia zachowanie wartości odżywczych i smaku produktów na długi czas! To także sposób na łatwiejsze gotowanie, wcześniejsze przygotowanie półproduktów i bardziej zorganizowane zakupy. Warto jednak pamiętać o tym, że podstawą skutecznego mrożenia jest odpowiednie opakowanie żywności  dobrze jest więc posiadać szczelne, trwałe opakowania.