Jak cieszyć się wyjazdami, kiedy cierpimy na kamicę nerkową. Poradnik

kamica nerkowa

Kamica nerkowa dzieli się na różne typy o bardzo podobnych objawach. Powstawanie kamieni nerkowych zaliczamy do chorób przewlekłych i trudno się ich pozbyć raz na zawsze. Najlepiej nauczyć się im zapobiegać. Jednak atak kolki nerkowej może przydarzyć nam się zawsze i to w najmniej spodziewanym momencie. Jak się przygotować do wyjazdu, kiedy cierpimy na kamicę nerkową? Co warto ze sobą zabrać? Przeczytaj nasz poradnik.

Dieta na wyjeździe

Na co dzień osoby chorujące na kamicę nerkową muszą pilnować swojej diety. Spożywanie pewnych grup pokarmów w różnych odmianach kolki nerkowej może prowadzić do pogorszenia stanu naszego zdrowia. Pokarmy, których nie zaleca się spożywać to:

  • w kamicy szczawianowej: szczaw, szpinak, botwina, rabarbar, buraki, nasiona roślin strączkowych; czekolada, mocna kawa, długo parzona herbata;
  • w kamicy moczanowej: zupy mięsne, sosy i galaretki mięsne, dziczyzna, baranina, podroby, sardynki, śledzie, szprotki, orzechy, grzyby, soczewica, groch, fasola;
  • w kamicy cystynowej: mięso, przetwory mięsne, ryby, jaja, pszenica, soja.

Najważniejszym zaleceniem dla wszystkich chorych na kamicę, bez względu na jej rodzaj, jest spożywanie dużej ilości płynów, aby dobowa objętość wydalanego moczy wynosiła 2 litry dziennie. Polecana jest woda filtrowana lub niskozmineralizowana oraz soki z cytrusów, szczególnie grejpfrutów. Tych zasad powinniśmy przestrzegać również na wyjeździe. Jeśli jednak zdarzy nam się zgrzeszyć kulinarnie, warto mieć przy sobie Fitolizynę tabletki. Preparat wspomaga prawidłowe funkcjonowanie nerek oraz dróg moczowych. Należy jednak pamiętać, żeby suplementy stosować przez dłuższy czas. Warto zatem wprowadzić Fitolizynę do swojej diety jeszcze przed planowanym wyjazdem.

A co z alkoholem?

Wyjeżdżając, szczególnie w trakcie wakacji, mamy ochotę pozwolić sobie na więcej. Z luzem, zabawą oraz czasem wolnym często łączy się spożywanie alkoholu. W trakcie tygodniowych wyjazdów możemy sobie bez problemu pozwolić na niewielką jego ilość. Najlepiej będzie wybrać piwo, które ma właściwości moczopędne. Nie zaszkodzi również czerwone, wytrawne wino, które znane jest ze swoich prozdrowotnych właściwości. Wino pobudza pracę trzustki, nadnerczy, tarczycy oraz gruczołów płciowych. Wpływa również na lepszą przemianę białek, cukrów i tłuszczy. Systematyczne picie wina zmniejsza ryzyko wystąpienia kamicy żółciowej oraz nerkowej. Dzięki swojemu moczopędnemu działaniu wino zwiększa wydalanie produktów rozkładu białka takich jak: mocznik, amoniak, kwasy i sole mineralne. Pamiętajmy jednak, że wszystko w nadmiarze szkodzi, a nadmierne spożywanie alkoholu może skończyć się bardzo źle dla naszego zdrowia i życia.

To warto zabrać ze sobą

Planując wyjazd, przede wszystkim warto udać się do lekarza, który na podstawie aktualnych badań powie nam, na co możemy sobie pozwolić. Pamiętajmy, żeby na długo przed wyjazdem suplementować preparaty wspomagające pracę nerek takie jak np. Fitolizyna w tabletkach. Warto w podróży również robić częste przystanki w celu rozruszania się oraz pamiętać o spożywaniu odpowiedniej ilości wody. Jak wiemy odpowiednia dieta i zdrowy tryb życia to podstawa w kamicy nerkowej, dlatego nawet na wyjazdach oraz wakacjach warto nadal na siebie uważać.