Zadbaj o swój słuch, czyli bezpieczna higiena uszu

Higiena uszu to jeden z podstawowych elementów codziennej pielęgnacji każdego z nas. I choć ich czyszczenie wydaje się proste, musimy również brać pod uwagę delikatność tego narządu. Wszelkie błędy mogą przełożyć się nie tylko na pogorszenie słuchu, ale również poskutkować wystąpieniem poważniejszych dolegliwości. Jakie problemy mogą wynikać z niewłaściwej higieny uszu oraz w jaki sposób możemy ich uniknąć?

Nieprawidłowe czyszczenie – czym może skutkować?

Prawidłowa higiena uszu – co kryje się pod tym pojęciem? Kiedy możemy uznać, że nasze uszy są czyste? Często utożsamiamy to z pozbyciem się woskowiny z jego wnętrza, tymczasem jest to duży błąd!

Woskowina spełnia bardzo ważną funkcję w przewodzie słuchowym. Wypełnia go i dzięki swoim funkcjom właściwościom nawilża i oczyszcza. Wosk stanowi także barierę ochronną pozwalającą na pozbycie się groźnych bakterii i mikroorganizmów z wnętrza uszu.

Czym może skutkować nieprawidłowe czyszczenie uszu? W pierwszej kolejności organizm będzie reagować na nadmierne czyszczenie woskowiny, poprzez jej nadprodukcję. To z kolei może prowadzić do tworzenia się zaschniętych czopów woskowinowych. Nadmierne czyszczenie wpływa też negatywnie na sam przewód słuchowy – brak ochronnej warstwy wosku sprawia, że staje się podatny na działanie bakterii i wystąpienie infekcji.

W przypadku higieny uszu powinniśmy unikać również korzystania z popularnych patyczków kosmetycznych. Wkładanie jakichkolwiek przedmiotów wewnątrz przewodu słuchowego może poskutkować podrażnieniem, a w najgorszym przypadku – perforacją błony bębenkowej.

Jak prawidłowo czyścić uszy?

Wiemy już, jakie błędy w higienie uszu mogą wywołać niepożądane skutki. Jak w takim razie powinniśmy czyścić przewód słuchowy, by nie wywołać żadnych problemów?

Zacznijmy wiec od optymalnego poziomu woskowiny, jaka może znajdować się w naszych uszach. W zdrowym uchu jej nadmiar zostaje wydalony na zewnątrz przewodu, usuwając przy tym obumarły naskórek, baterie i mikroorganizmy. Usuwać powinniśmy więc przede wszystkim woskowinę gromadzącą się w małżowinie usznej – można to zrobić przy pomocy palca lub skrawka ręcznika. W przypadku nadmiernego nagromadzenia się woskowiny warto stosować preparaty czyszczące np. spray do uszu. Ich oleista konsystencja pozwala rozpuścić i rozrzedzić wosk zbierający się w przewodzie słuchowym, co ułatwia usunięcie go na zewnątrz uszu.