Perfumy męskie – jak rozpoznać zapachy?

perfumy męskie

Perfumy męskie to zapachy, które podkreślają siłę, pewność siebie i zdecydowanie. Męskie zapachy różnią się od siebie m.in kompozycją oraz kształtem i kolorem flakonów. Często już po buteleczce można zorientować się na jakie aromaty trafiliśmy. Wybierając perfumy warto umieć je rozpoznawać i dobrze nazywać. Podpowiadamy jak robić to dobrze.

Perfum męski czy perfumy męskie? Uniknij zapachowego „faux pas”

Wiele osób szukając ulubionego zapachu w wyszukiwarce internetowej wpisuje frazę perfum męski, perfumetka, perfuma. Warto wiedzieć, że ta forma jest po prostu niepoprawna.

Perfumy to nic innego jak specjalnie przygotowany roztwór alkoholowy substancji zapachowych w odpowiednio dobranej kompozycji. Samo słowo pochodzi od francuskiego słowa „par fumée”, co w wolnym tłumaczeniu oznacza „przez dym”. W języku polskim jest to rzeczownik niepoliczalny i nie posiadający liczby pojedynczej (podobnie jak np. spodnie). Wiele osób próbuje jednak odmieniać to słowo i używa np. formy żeńskiej (perfuma) lub formy męskiej (perfum).

Perfumy męskie – poznaj dostępne rodzaje

Do podstawowych składników perfum zaliczamy m.in wodę, alkohol etylowy i substancje zapachowe. Same aromaty można podzielić m.in na:

 • naturalne substancje zapachowe pochodzenia roślinnego (olejki eteryczne),
 • naturalne substancje zapachowe pochodzenia zwierzęcego,
 • syntetyczne substancje zapachowe.

Perfumy dzielą się ze względu na „stężenie” składników zapachowych. Dostępne są m.in:

 • mgiełki do ciała – 0% – 3%
 • wody kolońskie – Eau de Cologne (EdC) – 3% – 5%,
 • wody toaletowe – Eau de Toilette) – 5% – 10%,
 • perfumy- 20% – 40%,
 • ekstrakty perfum (Extrait de Parfum) – 44% – 60%.

Jak widać najsilniejsze są ekstrakty perfum, które są jednocześnie są najbardziej trwałe. Oznacza też to, że ich cena jest najwyższa. Wybierając perfumy męskie w drogeriach najczęściej można się natknąć na wody toaletowe i wody perfumowane. To właśnie one są najpopularniejsze.

perfumy męskie - rodzaje

Perfumy męskie i damskie – rozpoznaj zapachy po kolorze

Perfumy różnią się od siebie nie tylko zapachem, ale także wyglądem buteleczki. Producenci cały czas prześcigają się w wyglądzie flakoników i oferują najrozmaitsze kształty. Warto wiedzieć, że perfumy dzielą się zwykle na 5 podstawowych nut zapachowych, co jest bazą do późniejszych kompozycji. Zaliczamy do nich m.in nuty orinetalne, drzewne, kwiatowe, cytrusowe i zielone. Wiele zapachów można rozpoznać po kolorze flakonika:

 • Fiolet, czerwień, pomarańcz – są to najczęściej orientalne, ciężkie zapachy z dodatkiem słodyczy i kwiatów. Fiolet symbolizuje korzenne przyprawy, a cały zapach jest bardzo orientalny i dominujący. Czerwone i pomarańczowe zawierają zwykle słodkie owocowo-kwiatowe aromaty.
 • Róż, żółć, zieleń – to kolory skierowane do miłośniczek świeżych, cytrusowych zapachów. Kolory symbolizują najczęściej połączenie cytrusowych nut zapachowych oraz świeżych liści i trawy.
 • Brąz i czerń – w takich flakonikach najczęściej są ukryte nuty drzewne. Są to zapachy męskie, w których znaleźć można m.in połączenie czarnej herbaty, drzewa sandałowego, piżma, imbiru i paczuli.
 • Biel i błętkit – są to zimne, morskie zapachy, które przypominają morską bryzę. Kojarzą się ze świeżością, orzeźwieniem i pobudzeniem.
 • Fuksja i oranż – to perfumy dla fanek słodkich i „smakowych” zapachów. Często bazą takich zapachów jest karmel oraz kwiatowe aromaty.

Perfumy męskie potrafią idealnie podkreślić charakter panów. Mogą być niezwykłym dodatkiem do każdej stylizacji i sytuacji, w której się znajdziemy. Perfumy dla panów to bardzo bogata baza przeróżnych aromatów, od orzeźwiających, sportowych nut, po niezwykle eleganckie drzewne i piżmowe aromaty. Wybór zależy od indywidualnych preferencji, a znajomość różnych rodzajów perfum pozwala dokonać odpowiedniego wyboru.