Skóra człowieka składa się z wielu warstw odgrywających strategiczną rolę w ochronie ciała przed uszkodzeniami. Jedną z takich powłok jest warstwa hydrolipidowa, która zapobiega nadmiernej utracie wody. Niestety wiele czynników może prowadzić do jej naruszenia, a w rezultacie pogorszenia stanu skóry. Czym charakteryzuje się zaburzona bariera hydrolipidowa? W jaki sposób przywrócić jej dawną świetność? Jakie produkty powinny znaleźć się w domowej kosmetyczce?
Bariera hydrolipidowa – co to jest? Z czego się składa?
Bariera hydrolipidowa to nic innego jak zewnętrzna otoczka skóry, którą buduje woda oraz lipidy. Wśród nich można wyróżnić:
- kolagen,
- elastynę,
- kwasy tłuszczowe,
- skwalen,
- lipidy naskórkowe,
- NMF – związki rozpuszczalne w wodzie.
Odpowiedni balans między tymi składnikami przekłada się na skuteczną ochronę skóry przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak zmiany temperatury, wilgoci czy stopnia nasłonecznienia. Płaszcz hydrolipidowy odpowiada za stałe nawilżenie cery oraz utrzymanie w niej prawidłowego poziomu wody i odczynu pH. Dzięki temu jest ona jędrna, gładka i odżywiona. Niestety, istnieją czynniki, które wpływają na osłabienie naturalnej bariery. Co powoduje tego typu skutki?
Przyczyny zaburzenia warstwy hydrolipidowej
Podłożem do naruszenia cery może być jej nieprawidłowa pielęgnacja. Zaburzona warstwa hydrolipidowa jest powodowana przez zbyt częste peelingi, niewłaściwe mycie twarzy oraz jej nadmierne dotykanie. Do najczęstszych przyczyn należy również wystawianie skóry na regularne oddziaływanie różnych zjawisk atmosferycznych bez uprzedniego przygotowania. Zarówno zimna, jak i ciepła pora roku może wpływać na osłabienie płaszcza, a także pojawienie się objaw świadczących o jego zaburzeniu.
Naruszona warstwa hydrolipidowa – jak wygląda osłabiona skóra?
W zależności od indywidualnego charakteru skóry, naruszenie warstwy hydrolipidowej może objawiać się jej przesuszeniem lub przetłuszczeniem wraz z występowaniem zaskórników. Osoby z tym problemem często skarżą się na regularne zaczerwienienie cery, podatność do urazów mechanicznych oraz trudności w jej właściwym nawilżeniu. Dodatkowo może pojawić się uczucie ściągania, pieczenia i napięcia naskórka. Istnieją jednak sprawdzone metody i kosmetyki, które pomagają przywrócić skórze blask. Na jakie z nich warto się zdecydować? Na czym polega odbudowa warstwy hydrolipidowej?
Jak zregenerować skórę?
Przede wszystkim osoby z osłabioną barierą hydrolipidową powinny ograniczyć ilość wykonywanych peelingów. Ponadto powinny one wyposażyć się w kremy przeciwsłoneczne, a także produkty do odbudowy bariery hydrolipidowej. Kosmetyki naturalne AMVI Cosmetics odznaczają się podwyższoną zawartością ceramidów, które chronią skórę przed czynnikami zewnętrznymi. Oprócz tego w ich składzie można spotkać nawilżające niacynamidy i kojący kwas hialuronowy. Należy też poszukiwać produktów na bazie kwasu mlekowego pobudzającego cerę do samodzielnego wytwarzania ceramidów. Niebagatelne znaczenie w regeneracji płaszcza hydrolipidowego ma również mocznik, skwalen oraz emolienty. Systematyczne stosowanie tych związków przyniesie ulgę i uwolni naskórek od dotychczasowych problemów. Dzięki nim skóra odzyska dawny koloryt, nabierze elastyczności i stanie się silnie nawilżona.
Artykuł przygotowany przy współpracy z partnerem serwisu.