Kabina to kluczowy element wyposażenia w łazience. Z tego względu jej wybór musi być dokładnie przemyślany i dopasowany do możliwości przestrzennych pomieszczenia. Warto już na etapie planowania aranżacji zdecydować się na ustalenie typu kabiny, jej rozmiaru oraz umiejscowienia. Dzięki temu urządzanie wnętrza będzie dużo prostsze i przyjemniejsze. Obecnie na rynku można znaleźć wiele różnych rozwiązań. Choć dużą popularnością cieszą się wciąż kabiny półokrągłe, coraz częściej można spotkać się z wersjami o innych kształtach. Co warto wiedzieć na ten temat?
Najpopularniejsze rodzaje kabin prysznicowych
Szeroki wybór produktów tego typu pozwala na stosunkowo łatwe dopasowanie odpowiedniego egzemplarza do łazienki. Niektóre osoby poszukują małych modeli, które uda się zmieścić w nieustawnej łazience. Inni dysponują znacznie większym metrażem i zależy im przede wszystkim na wygodzie oraz efektownym wyglądzie. Co więcej, nawet jeśli nie znajdziemy modelu, który w 100% spełnia nasze oczekiwania, istnieje możliwość zamówienia kabiny na wymiar. Przeglądając kategorię „wyposażenie łazienek”, sklep internetowy ma w swojej ofercie zazwyczaj kilka różnych wersji. Z jakimi można spotkać się najczęściej?
- Kabiny narożne – jak sama nazwa wskazuje, umieszcza się je w rogu łazienki. W efekcie dwa boki przylegają do ścian, co pozwala zaoszczędzić dużo przestrzeni. To dobre rozwiązanie zwłaszcza do małych łazienek.
- Kabiny przyścienne – przykładem takich modeli są kabiny prysznicowe prostokątne 80 x 120 cm. W tym przypadku ze ścianą styka się tylko jedna powierzchnia, zaś reszta jest obudowana szkłem.
Z jakimi jeszcze kabinami można się spotkać?
Kolejną opcją są kabiny wnękowe. To ciekawe rozwiązanie, bowiem aż trzy boki stanowią ściany łazienki. Z takim rozwiązaniem najczęściej można się spotkać w pomieszczeniach, gdzie już na etapie budowy została zaprojektowana specjalna wnęka. Czasami jednak użytkownicy decydują się na dobudowanie ściany. Strefę mokrą od suchej oddzielają zazwyczaj drzwi do kabiny prysznicowej 100 cm. Do wyboru są jeszcze kabiny wolnostojące. To dość rzadko spotykane rozwiązanie, ze względu na konieczność wygospodarowania dużej ilości miejsca oraz doprowadzenia odpływu. Instalacja wymaga sporych nakładów czasowych i finansowych, jednak efekt jest znakomity.
Kształty kabin
Jeśli chodzi o kształt, wybór jest jeszcze większy. Najczęściej osoby urządzające łazienkę decydują się na modele kwadratowe i prostokątne. Często spotykana jest też kabina półokrągła 90 x 90 cm. Rzadziej występują wersje asymetryczne, owalne i okrągłe. Modele o kształcie kwadratu są wyjątkowo uniwersalne. Oznacza to, że nadają się do umieszczenia zarówno przy ścianie, w narożniku i wnęce, jak i jako wersje wolnostojące. Podobnie z wersjami prostokątnymi. Jeśli chodzi o kabiny półokrągłe zazwyczaj są montowane w narożniku. Rzadko spotykane okrągłe egzemplarze występują tylko w wydaniu wolnostojącym. To znakomita opcja do dużych łazienek. Kabiny owalne przylegają do ściany tylko jednym bokiem, dlatego zapewniają sporo miejsca. Sprawdzą się w przypadku osób, dla których komfort korzystania z prysznica jest kluczowy. Oprócz tego można spotkać się z wersjami asymetrycznymi, które mają nietypowe kształty i można je umieścić nawet w mało ustawnych łazienkach.