Kosmetyki naturalne – dlaczego warto ich używać?

Kosmetyki naturalne mają przyjazne składy dlatego mają coraz więcej wielbicieli – kosmetyki to szybko rozwijająca się grupa produktów do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Nie mają prawnej definicji, dlatego nie zawsze łatwo odróżnić wyrób naturalny od inspirowanego naturą. Jak orientować się w szerokim asortymencie i zdecydować się na produkt zawierający wysoki procent składników pochodzenia roślinnego?

Dlaczego warto stosować ekokosmetyki?

Kosmetyki naturalne dzięki zawartości minimalnie przetworzonych i dobrze kontrolowanych składników są przede wszystkim bardzo dobre dla naszej skóry. Naturalne składniki powodują znacznie rzadziej reakcje alergiczne niż kosmetyki chemiczne. Kosmetyki ekologiczne i naturalne są również zdrowsze dla skóry – są znacznie lepiej tolerowane, a jednocześnie nie zatykają porów, które często prowadzą do ciężkich stanów zapalnych. Naturalne ekstrakty z roślin łagodzą stany zapalne, oczyszczają, tonizują i skutecznie nawilżają skórę. Ponadto kosmetyki naturalne nie są testowane na zwierzętach i muszą przejść bardzo rygorystyczne testy, aby uzyskać odpowiedni certyfikat. Dzięki temu uzyskuje się bezpieczny, naturalny, ekologiczny produkt.

Kup online naturalne kremy: https://gracefullcosmetics.com/kup-online/

Ekologiczne kosmetyki – łagodna dla skóry i środowiska

Zmiana produktów kosmetycznych na produkty naturalne jest również korzystna dla osób zmagających się z chorobami skóry i alergiami.
Choć naturalne kosmetyki niekoniecznie muszą być hipoalergiczne, to najczęściej mają pozytywny wpływ na skórę z alergiami czy atopowym zapaleniem skóry. To zasługa zastosowania łagodnych substancji myjących oraz substancji zapachowych pochodzących wyłącznie z naturalnych olejków eterycznych. Używając naturalnych kosmetyków, poprawiasz nie tylko swoją skórę, ale także… środowisko. Opakowania tego typu produktów są zwykle wykonane z materiałów nadających się do recyklingu. Coraz częściej firmy stosują dobre praktyki pakowania w opakowania poddających się recyklingowi. Również surowce, na których bazują kosmetyki naturalne, pozyskiwane są najczęściej w sposób możliwie najbardziej przyjazny dla środowiska i naturalne kosmetyki stają się doskonałym wyborem na przykład dla wegan.

Jak wybrać naturalne kosmetyki

Pierwszym wyznacznikiem kosmetyków naturalnych są certyfikaty. Jest ich wiele: Ecocert, NaTrue, BDIH, Ecolabel, COSMOS. Niektóre z nich oznaczają produkty organiczne, większość z nich gwarantuje tzw. zielone podejście do produkcji i poszanowanie środowiska. Jednak nie wszyscy producenci, którzy produkują kosmetyki zgodne z tymi normami, certyfikują swoje produkty. Wynika to z bardzo prozaicznego powodu — nie stać firm na to, ponieważ zdobycie takiego certyfikatu jest bardzo drogie. Dlatego zaleca się czytanie etykiet. Wbrew pozorom to prosta sprawa. Wystarczy zapoznać się z kilkoma terminami, aby wybrać prawdziwie naturalne kosmetyki. Niektóre marki ułatwiają to klientom, wskazując, że np. ich naturalne balsamy do codziennej pielęgnacji ciała zawierają do 98% składników organicznych.

Dobro natury płynące z naturalnych kosmetyków

INCI to skład kosmetyku, który musi znajdować się na opakowaniu. Składniki nie są rozmieszczone przypadkowo — pierwsze pozycje zawierają najbardziej skoncentrowane substancje. Kosmetyki naturalne pełne są drogocennych olejków, maseł i roślin. Do ich produkcji służą również naturalne hydrolaty oraz olejki eteryczne. Nie są wolne od konserwantów, więc mogą być używane dłużej, ale są substancjami i są zatwierdzone przez jednostki certyfikujące. W naturalnych szamponach i żelach pod prysznic należy szukać parabenów, pochodnych ropy naftowej, szkodliwych PEG czy syntetycznych barwników.