Impreza w stylu PRL? Przygotuj wystrój, który zaskoczy Twoich gości!

impreza w stylu PRL

Kartki na żywność, kolejki do sklepów i ograniczony dostęp do informacji. Mimo tego, że okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej nie jest zbyt chlubną kartą w historii, to wiele osób ma sentyment do pewnych elementów tamtejszej rzeczywistości. W końcu w dosyć szarej rzeczywistości odbywały się najlepsze spotkania towarzyskie. Może zatem choć na chwilę cofnąć się w czasie i przeżyć to jeszcze raz? Impreza tematyczna w stylu PRL może być doskonałym pomysłem na wskrzeszenie wspomnień.

Impreza w stylu PRL – jaki wystrój przygotować?

Żeby stworzyć klimat rodem z „komuny” warto zadbać o detale. Jeśli nie pamiętasz jak wyglądały wtedy tradycyjny, polski dom, sięgnij po stare rodzinne fotografie lub poszukaj inspiracji w Internecie. Raczej nie będziesz wyciągać zapomnianej meblościanki, ale może gdzieś na strychu kryje się jeszcze tapicerowany fotel lub ława z tamtych lat?

Na stole połóż koniecznie ceratowy obrus. Napoje podaj w szklankach z koszyczkami. Charakter podkreślą też biało-czerwone goździki. Impreza w stylu PRL nie może też obyć się bez wszechobecnych wtedy kryształów i fajansów. Wiele osób ma je jeszcze w domach, bo były one obowiązkowym prezentem ślubnym. Klimat mogą podkręcić też tematyczne plakaty nawołujące lud robotniczy do wytężonej pracy. Potraktuj dekoracje PRL z przymrużeniem oka. Zdecydowanie możesz sobie pozwolić na kontrolowany kicz.

Impreza w stylu PRL – jak się ubrać?

Wybierając się na przyjęcie nawiązujące do czasów PRL-u nie możesz zapomnieć o właściwym stroju. Na szczęście masz sporo możliwości. Obowiązuje jednak jedna, naczelna zasada. Im więcej obciachu, tym lepiej. Panie, szukając przebrania PRL powinny pomyśleć o plisowanych spódnicach i bluzkach z bufiastymi rękawami. Najlepiej, aby materiały były sztuczne i błyszczące. Dobrym dodatkiem dopełniającym stylizację będą kolorowe rajstopy lub getry.

Na imprezę w klimacie PRL dobrze zakręcić włosy na wałki lub podtapirować włosy. Zdecydowanie modne były wtedy duże objętości na głowie. Makijaż również nie powinien być zbyt minimalistyczny. Niebieski cień na powiekach, mocny róż na policzkach i perłowe usta zdecydowanie będę mile widziane.

Z kolei panowie mają do wyboru dwie opcje: elegancką lub sportową. W tej pierwszej można założyć szerokie marynarki i bardzo luźne spodnie. Garnitury w tych czasach zdecydowanie nie były dopasowanym do figury elementem garderoby. Popularnym strojem były też dresy, oczywiście kreszowe. Przebrania w stylu PRL najlepiej szukać w sklepach z używaną odzieżą lub serwisach oferującą rzeczy z drugiej ręki.

Menu na imprezę w stylu PRL

W latach 80 jedzenie nie było zbyt wyszukane. Gotowało się głównie z tego, co było dostępne w sklepach, a wybór produktów nie był zbyt duży. Szykując przyjęcie nawiązujące do minionej epoki warto sięgnąć po klasyki polskiej kuchni. Nieśmiertelne dania PRL-u to z pewnością bigos, sałatka jarzynowa oraz zimne nóżki. Chętnie jedzono też śledzie w różnych odsłonach. Jako drobne przekąski królowały koreczki.

Co podać do picia? Podobnie jak jedzenie w stylu PRL, tak i napoje były trudnodostępne. Rarytasem była kolorowa i bardzo słodka oranżada. Pito też chętnie wodę z saturatora. Jeśli chodzi o alkohole to można podać wódkę z etykietami nawiązującymi do klasyków z tamtych lat. Popularne były też nalewki i marnej jakości wina.

Impreza w stylu PRL – gadżety

Żeby jeszcze bardziej wczuć się w klimat, można wręczyć gościom różne akcesoria i gadżety. Impreza PRL nie może obyć się bez kartek. Mogą one posłużyć, jako kupony na jedzenie i napoje. Zabawnym dodatkiem będą też hasła nawiązujące do popularnych wtedy powiedzonek.

Gospodarzom można wręczyć prezenty w stylu PRL. Co warto przynieść? Sprawdzi się ceramika z tamtych lat, kryształowe kieliszki lub kasety magnetofonowe. Jeśli ma to być skromny upominek to zawsze dobrze jest przynieść retro słodycze, jakiś alkohol lub bukiet kwiatów. Z pewnością znajdziesz sporo inspiracji nawiązujących klimatem do PRL-u.