Wspólny pokój dzieci – jak zapewnić każdemu funkcjonalne i przytulne miejsce?

Wspólny pokój dzieci

Współdzielenie pokoju to częsty powód konfliktów wśród dzieci. Niestety, w przypadku małego metrażu mieszkań rodzeństwo często jest zmuszone do zamieszkiwania w jednym pomieszczeniu. Dla wielu osób trudnością jest kwestia tego, jak właściwie wydzielić pokój tak, by nikt nie był w tej sytuacji stratny. W niniejszym tekście przedstawimy cenne rady, które pomogą zapewnić każdemu z dzieci funkcjonalne i przytulne miejsce do życia.

Zadbaj o przestrzeń do nauki i wypoczynku

Niezależnie od wieku rodzeństwa, każde z dzieci prędzej czy później będzie potrzebowało komfortowej, spokojnej przestrzeni do nauki. Duże biurko, wygodny fotel, właściwe oświetlenie przydadzą się nie tylko podczas odrabiania lekcji, czy przygotowywania się do sprawdzianów lub kartkówek. To także miejsce, gdzie dzieciaki mogą oddać się pasji rysowania, kolorowania czy układania puzzli. Warto jednak pamiętać, by każdy posiadał swoje własne biurko, bez konieczności dzielenia się. Każde dziecko powinno posiadać także swoją przestrzeń do przechowywania – szafy, szafki, szuflady, w których możliwe będzie posegregowanie ubrań, przyborów szkolnych, książek i zabawek. Równie istotne jest także miejsce do odpoczynku. Mowa tu o wygodnych łóżkach, przestrzeni do zabawy czy aktywności fizycznej. Wiele ograniczeń narzuca metraż pomieszczenia, jednak przy dobrym rozplanowaniu nawet w najmniejszym pokoju można stworzyć prawdziwy raj dla dzieci!

Zaplanuj pomieszczenie dostosowane do wieku rodzeństwa

Jednym z głównych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy projektowaniu pokoju dla rodzeństwa, jest różnica wieku. Stosunkowo trudnym zadaniem jest przygotowanie pomieszczenia, w którym zamieszkiwać będą małe dziecko i nastolatek. W końcu każde z nich potrzebuje swojej strefy prywatności, w której rodzeństwo będzie odpoczywać lub korzystać z wolnego czasu. Zależnie od wielkości pomieszczenia możemy zdecydować się na zakup łóżka piętrowego lub dwóch osobnych łóżek. Pierwsza opcja to spora oszczędność miejsca, które można przeznaczyć na przykład na biurko lub przestrzeń do zabawy. Osobne łóżka to spora wygoda, ale poza kwestią związaną z metrażem pokoju, konieczne może okazać się oddzielenie przestrzeni, do czego warto wykorzystać firany. Dzięki temu prostemu rozwiązaniu dziecko będzie mogło odciąć się od brata lub siostry, by w spokoju odpocząć czy też odrobić lekcje.

Przestrzeń osobista to podstawa

Niezależnie od wieku, każde dziecko potrzebuje odrobiny prywatności, co widać szczególnie w okresie dorastania. Ciągłe współdzielenie pokoju może wówczas powodować irytację, prowadzącą do konfliktów. Z tego względu warto pomyśleć o przedzieleniu pomieszczenia, na przykład za pomocą firan, czy regałów na książki. W przypadku łóżka piętrowego można zamontować specjalne zasłonki, które pozwolą odizolować się od rodzeństwa i w spokoju oddać się wypoczynkowi. Warto zadbać o to, by pokój był przytulny. Najłatwiej zrobić to za pomocą odpowiednich (ciepłych) kolorów ścian, dywanów, oraz wyposażenia. W pokoju dla dziewczynek warto postawić na delikatne kolory, takie jak różowy, błękitny albo żółty. W połączeniu z nowoczesnymi meblami i dodatkami, do których zaliczyć możemy na przykład pluszaki, pomieszczenie będzie zachęcać do spędzania w nim czasu. Nieco inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku chłopców, dla których różowe ściany mogą być sporym nietaktem. Lepiej postawić na uniwersalne kolory – niebieski, zielony, czerwony, a zamiast pluszowych zabawek, zainwestować w motywy motoryzacyjne lub lotnicze. Największym wyzwaniem może być projekt pokoju dla chłopca i dziewczynki w bardzo zróżnicowanym wieku. Wówczas najlepszym rozwiązaniem mogą być wielokolorowe ściany, które zaspokoją potrzeby zarówno jednego, jak i drugiego dziecka.

Wspólny pokój dzieci – podsumowanie

Prawidłowe wykończenie pokoju dla rodzeństwa to duże wyzwanie, z którym bardzo często muszą zmagać się rodzice. Warto pamiętać o podstawowych zasadach, które pozwolą zagospodarować przestrzeń w funkcjonalny sposób. Przede wszystkim zadbajmy o komfortową przestrzeń, która pozwoli wygodnie wypoczywać, bawić się czy uczyć. Dobrze przemyślany pokój może być naprawdę przyjemnym, przytulnym miejscem, w którym dzieciaki będą ochoczo spędzać całe dnie. Z kolei źle zorganizowana przestrzeń to gwarancja zażartych konfliktów.

Materiał promocyjny.