Jak wywołać okres – sprawdzone sposoby

jak wywołać - przyspieszyć okres

Rozregulowanie cyklu miesiączkowego może być podyktowane bardzo wieloma różnymi czynnikami. Na opóźniającą się miesiączkę wpływa stres, podróże w odległe miejsca lub dieta. Przedłużający się PMS może być jednak bardzo uciążliwy i czasami oczekiwanie na okres jest prawdziwą męczarnią. Na szczęście jest kilka sposobów, by go przyspieszyć.

Jak wywołać okres – sposoby medyczne

Brak miesiączki, o ile nie jest wywołany ciążą, może być związany z problemami zdrowotnymi. Dlatego w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza. Może okazać się, że okres opóźnia się z powodu poważnych zaburzeń hormonalnych. W takim wypadku oczywiście trzeba rozpocząć leczenie. Przyczyn jest wiele, do najczęstszych należą zaburzenia czynności jajników (na przykład zespół jajników policystycznych) lub choroby tarczycy. Problemy z miesiączkowaniem mogą mieć także kobiety zmagające się z insulinoopornością lub cukrzycą. Wyleczenie przyczyny powinno na stałe wyregulować cykl.

Wyeliminowanie przyczyn opóźniania się miesiączki pomoże, ale może naprawdę potrwać. Czasami na początku, zanim leczenie zadziała, konieczne jest wywoływanie okresu luteiną. To lek zawierający progesteron, który przyjmuje się doustnie bądź dopochwowo przez siedem dni – po tym czasie powinno pojawić się krwawienie. Jeśli jednak problemy z miesiączkowaniem nie są wywołane kobiecymi schorzeniami, przyczyn należy doszukiwać się gdzie indziej. W przypadku niewielkich i sporadycznych opóźnień, można spróbować zastosować domowe sposoby. Nie pomogą w wyregulowaniu cyklu na długo, ale przyspieszają miesiączkę w danym cyklu.

Jak wywołać okres domowymi sposobami?

Domowe sposoby mogą być bardzo skuteczne. Jednym z najczęściej stosowanym są gorące kąpiele. Ciepła woda zwiększa ciśnienie krwi, co może przyspieszyć pojawienie się krwawienia. W czasie relaksu w wannie spada także poziom kortyzolu – hormonu odpowiedzialnego za stres, który może „blokować” pojawienie się miesiączki. W czasie kąpieli należy masować podbrzusze kulistymi ruchami. Ten sposób zadziała wtedy, jeśli miesiączka jest tuż-tuż, może ją przyspieszyć o dzień czy dwa. Gorąca kąpiel w środku cyklu na pewno nie spowoduje krwawienia, więc nie trzeba się tego obawiać.

Jeśli czujesz, że PMS się już przedłuża i chcesz nieco przyspieszyć okres, dobrym sposobem może okazać się aktywność fizyczna, ale jedynie umiarkowana. Zbyt intensywny trening może przynieść wręcz odwrotny skutek, często właśnie przetrenowanie organizmu powoduje opóźnienia miesiączek. Krótki bieg, niezbyt ciężki trening siłowy w domu przed telewizorem lub długi, intensywniejszy spacer – to naprawdę może pomóc. Przyspieszyć miesiączkę może także seks, zarówno ze względu na działające w czasie podniecenia hormony, jak i na skurcze szyjki macicy i pochwy podczas przeżywania orgazmu.

Najlepsze zioła na wywołanie okresu

Jak wywołać okres? Możesz sięgnąć po sposoby naszych prababć, czyli po zioła. Skuteczność niektórych z nich jest potwierdzona nowoczesnymi badaniami. Do najbardziej skutecznych należy krwawnik pospolity. Napar z jego ususzonych liści pomaga wyregulować cykl, więc warto go pić przede wszystkim wtedy, gdy miesiączka się opóźnia. Ma dobroczynny wpływ także na zbyt intensywne krwawienie. Na wywołanie dobrze działa także pietruszka. Napar z jej naci działa przede wszystkim dlatego, że zawarte w liściach olejki eteryczne poprawiają ukrwawienie macicy, co ma przyspieszyć krwawienie.

Jeśli chcesz sprawić, by miesiączka pojawiła się wcześniej, niż planowany termin, możesz sięgnąć po napar z czarnej malwy. Herbatkę można kupić w aptece lub w sklepach zielarskich, można także kupić suszone zioło. Napar z kwiatów malwy pije się na tydzień przed tym, kiedy chcesz dostać okres, najlepiej 1-2 filiżanki dziennie. Tego sposobu nie powinno się zbyt często wykorzystywać. Ingerencje w naturalne działanie organizmu nie są dobrym rozwiązaniem. Jednorazowe przyspieszenie miesiączki nie jest niebezpieczne, ale częste zmienianie przebiegu cyklu może skutkować poważnymi konsekwencjami w przyszłości.