Kto jest najbardziej narażony na powstanie żylaków?

żylaki u kobiety

Żylaki kończyn dolnych występują powszechnie zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Do ich rozwoju dochodzi głównie u osób należących do grupy ryzyka. Co sprzyja pojawieniu się żylaków na nogach?

Czym są żylaki?

Żylakami nazywa się zmiany naczyniowe widoczne w różnych częściach ciała człowieka. Najczęściej do ich powstawania dochodzi w rejonie nóg – są to tak zwane żylaki kończyn dolnych. Mają postać wrzecionowatych zgrubień widocznych tuż pod skórą, które mogą przybierać także kolor siny.

Do pojawienia się żylaków dochodzi na skutek przewlekłej niewydolności żylnej. Jest to dolegliwość, która wynika z nieprawidłowego przepływu krwi w naczyniach krwionośnych w nogach. Na skutek osłabienia żył i zastawek żylnych krew cofa się, powodują, pojawienie się nieestetycznych zmian. Więcej na ten temat można poczytać na stronie Twoje Nogi.

Na powstawanie żylaków wpływa szereg różnych czynników, dlatego warto dowiedzieć się, co je wywołuje, aby skuteczniej im zapobiegać!

Płeć

Często mówi się, że żylaki to kobieca dolegliwość. Rzeczywiście, na ich tworzenie się najbardziej narażone są kobiety. Wynika to głównie z faktu, że do powstawania żylaków przyczyniają się zmiany hormonalne oraz przebyte ciąże.

Nadwaga i otyłość

Żylaki częściej diagnozowane są u osób z nadmierną masą ciała – nadwagą i otyłością. Wynika to z faktu nadmiernego obciążenia układu żylnego, co utrudnia odpływ krwi z żył w kończynach dolnych. Właśnie dlatego osoby chcące zmniejszyć ryzyko powstawania żylaków, powinny pamiętać o zrzuceniu nadmiaru kilogramów.

Brak aktywności fizycznej

Kolejnym czynnikiem sprzyjającym tworzeniu się żylaków kończyn dolnych jest brak ruchu. Nie oznacza to jednak od razu wyczynowego uprawiania sportów – wystarczą ćwiczenia w domu lub spacery, aby zadbać o swoje zdrowie i zmniejszyć ryzyko żylaków.

Praca w pozycji siedzącej albo stojącej

Długotrwałe przebywanie w pozycji siedzącej albo stojącej jest kolejnym czynnikiem zwiększającym ryzyko tworzenia się żylaków kończyn dolnych. Osoby, które pracują przy biurku, w sklepach, w których wymaga się stania przy kasie, ale również osoby dźwigające ciężary zaliczają się do grupy ryzyka.

Chodzenie w butach na wysokim obcasie

Problemy z wydolnością żył są również częstsze u kobiet, które chodzą systematycznie w butach na wysokim obcasie. Dochodzi wtedy do nieprawidłowego obciążenia kończyn dolnych, co przekłada się na pojawienie się wielu dolegliwości, między innymi uczucia ciężkości nóg, problemów ze stopami, a także żylaków.