Blizny potrądzikowe są niechcianą pamiątką po wypryskach i długo mogą sprawiać nam kłopot, jeśli nie zadbamy o ich usunięcie. Na szczęście, można sobie z nimi poradzić.
Po pierwsze – nie wyciskać!
Trądzik jest problemem często kojarzonym z nastolatkami przechodzącymi hormonalną burzę, co odbija się mocno na ich skórze. Warto jednak wiedzieć, że zmiany trądzikowe dotykają osoby w różnym wieku. Są bolączką dorosłych, często także w związku ze zmianami hormonalnymi (na przykład mogą towarzyszyć ciąży) lub stresem. O ile same wypryski w końcu, przy odpowiednim leczeniu i pielęgnacji znikają, tak blizny potrądzikowe potrafią pozostać na skórze na lata. Powstają one w związku z zaburzeniami procesu gojenia się niedoskonałości. Często są nie tylko wgłębieniami, ale mają też inny kolor niż reszta skóry, przez co stają się tym bardziej widoczne. Niestety, w regeneracji skóry nie pomaga wiek – im mniej w skórze kolagenu i ceramidów, tym bardziej wyraźne stają się wszelkie uszkodzenia.
W walce z bliznami potrądzikowymi znaczenie ma w dużej mierze profilaktyka. Wyprysków nie należy wyciskać. Po pierwsze, powoduje to przerwanie ciągłości skóry, uszkodzenie jej, a po drugie – łatwo o nadkażenie ranki, co sprawi, że będzie on dłużej i gorzej się goić. Jeśli zmianę skórną potraktujemy odpowiednimi produktami, istnieje znacznie większa szansa, że zagoi się ona bez powstania blizny.
Niestety, czasem blizny zostają na skórze nawet jeśli nie wyciskamy zmian. Jak pozbyć się blizn potrądzikowych? Są różne metody walki z nimi.
Pozbywanie się blizn potrądzikowych
W gabinetach dermatologicznych czy medycyny estetycznej skorzystać można z różnego rodzaju specjalistycznych zabiegów, które działają na blizny potrądzikowe, redukują ją a także rozjaśniają przebarwienia. Świetnie sprawdza się laseroterapia, która stymuluje produkcję kolagenu i odnowę tkanek. Korzystnie na stan skóry wpłynąć mogą też mikrodermabrazja lub klasyczna dermabrazja. Są to zabiegi, które pozwalają zetrzeć martwy naskórek wraz z warstwą blizny (na to drugie działanie pozwala dermabrazja). Dzięki temu nie tylko zmniejsza się widoczność śladów po trądziku, ale również skóra pobudzona jest do odbudowy.
W profesjonalnych gabinetach można skorzystać również z peelingów chemicznych, na bazie na przykład kwasy salicylowego lub glikolowego. Pomagają one nie tylko wyleczyć blizny, ale też wpływają na codzienne wydzielanie sebum, co sprawia, że ograniczają powstawanie nowych zmian. Po peelingu normalne jest złuszczanie skóry – w okresie jej rekonwalescencji należy zadbać o silne nawilżanie i odpowiednią ochronę UV.
Prawidłowa pielęgnacja jest też kluczem do pozbycia się blizn potrądzikowych. Jednym z najgorszych wrogów skóry trądzikowej są kosmetyki bazujące na alkoholu, ponieważ dodatkowo wysuszają one skórę, zmuszając ja do nadprodukcji sebum. Lepiej zainwestować w pianki lub żele myjące o delikatnym działaniu. W codzienną pielęgnację warto włączyć na przykład kosmetyku z ceramidami, które odbudowują warstwę ochronną skóry. Świetnie sprawdzą się też produkty nawilżające o lekkiej, szybko wchłaniającej się konsystencji. Warto zwrócić uwagę na składy produktów – kwas hialuronowy czy niacynamid będą składnikami pożądanymi w pielęgnacji skóry trądzikowej i z bliznami.
Artykuł dostarczony przez partnera strony.