Najlepsze butelki na wino – jak wybrać?

Chcesz wyprodukować własne, domowe wino? Nie wiesz jednak jakie butelki powinieneś wybrać? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć właśnie na to pytanie

Wino to wyjątkowy trunek, który wymaga wyjątkowego traktowania. Wie o tym każdy zajmujący się wyrobem tego szlachetnego alkoholu. Jednym z kluczowych elementów decydujących o jakości wina jest rodzaj zastosowanej butelki. W związku z tym rodzi się pytanie, jakie butelki na wino są najlepszym rozwiązaniem? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Powietrze i wino – co mają ze sobą wspólnego?

Odkładając wino do leżakowania, należy zagwarantować mu optymalną wymianę gazową z otoczeniem. W praktyce oznacza to, że zastosowana butelka nie może być zarówno zbyt szczelna, jak i nadmiernie przewiewna. Wino, które ma dostęp do nieodpowiedniej ilości powietrza szybko traci jakość oraz związane z nią walory smakowe. Będzie to miało miejsce w przypadku zastosowania m.in. szklanej butelki po wódce. Z tego względu przed odłożeniem wina na czas dojrzewania należy wybrać dedykowane dla tego trunku butelki na wino. Jakie mamy możliwości? Które butelki będą najlepsze?

Kolor, wgłębienie i pojemność

Z pewnością są to trzy cechy butelki, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W sprzedaży odnaleźć można butelki na wino:

– brązowe,

– ciemnozielone,

– jasnozielona,

– przeźroczyste.

Modele brązowe i ciemnozielone sprawdzą się doskonale do wina czerwonego. Ze względu na swój ciemny odcień butelka doskonale uchroni trunek przed wpływem promieni słonecznych. Z kolei do wina białego zastosowana powinna być butelka w kolorze jasnozielonym luby przeźroczysta, dzięki czemu szlachetna barwa trunku zostanie doskonale wyeksponowana.

W przypadku wgłębienia zawsze warto postawić na wklęsłe butelki na wino. Dzięki temu rozwiązaniu butelka staje się stabilniejsza, a w przypadku, gdy wino zrzuci osad, wklęsłe dno pozwoli na lepszą dekantacja trunku. Z kolei rozmiar powinien być uzależniony od oczekiwań i przeznaczenia wina. Niemniej jednak większe butelki pozwalają na zaoszczędzenie miejsca.

Kształt butelki

Współcześnie odnaleźć można butelki do wina w najróżniejszych kształtach. Do najpopularniejszych z nich zaliczyć można m.in. butelkę bordoską, burgundzką, reńską, czy też frankońską. Poszczególne rodzaje stosowane są do odmiennych typów wina, aczkolwiek w większości przypadków jest to wyniki tradycji, a nie konieczności.