Kąpiel z magnezem – co warto wiedzieć o soli magnezowej?

Intensywny lub stresujący dzień wpływa na obniżenie nastroju oraz pojawienia się napięć mięśniowych. Doskonałą formą relaksu jest odprężająca, wieczorna kąpiel, która pomaga odzyskać równowagę wewnętrzną, a dodatkowo zapewnić odpowiedni poziom rozluźnienia dla ciała. Jednym z ciekawych dodatków do wody jest sól magnezowa z chlorkiem magnezu. Magnez jest pierwiastkiem, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na pracę wielu układów i procesów zachodzących w ciele człowieka, ale największe znaczenie ma dla układu nerwowego. Jakie są korzyści ze stosowania soli magnezowej do kąpieli?

Czym jest sól magnezowa, czyli chlorek magnezu?

Chlorek magnezu jest rodzajem soli magnezowej, która występuje w postaci bezbarwnych, bezzapachowych płatków. Charakteryzuje je dobra rozpuszczalność w wodzie, dlatego są bardzo popularnym dodatkiem do kąpieli leczniczych i relaksujących.

Popularna sól magnezowa wykorzystywana do kąpieli zawiera spore dawki magnezu, a po rozpuszczeniu w wodzie pozwala na wchłanianie przez organizm dużej ilości tego pierwiastka. To jedna z głównych przyczyn jego popularności i działania, gdyż pozwala na uzupełnienie niedoborów magnezów w organizmie – bez zażywania suplementów diety. Metoda zażywania kąpieli magnezowych pozwala osobom z zaburzeniami wchłaniania jelitowego na odpowiednią podaż pierwiastka, co zapewnia lepsze samopoczucie, odprężenie oraz zniwelowanie objawów niedoboru magnezu.

Kąpiele magnezowe – jakie dają korzyści?

Kąpiele z wykorzystaniem soli magnezowej są bezpieczne i zapewniają wiele korzyści. Szczególnie są polecane dla osób, które prowadzą stresujący tryb życia lub dietę uboga w składniki odżywcze, gdyż to główne powody prowokujące niedobór magnezu w organizmie. Korzyściami, jakie wynikają z dodawania płatków magnezowych do kąpieli są:

 • uzupełnienie niedoborów magnezu, bez konieczności stosowania farmakologicznych środków,
 • poprawa stanu skóry – nawilżenie, wygładzenie oraz wyrównanie jej koloru,
 • poprawa samopoczucia,
 • niwelowanie napięć mięśniowych,
 • poprawa pracy mięśni, redukcja występowania skurczy,
 • usprawnienie pracy układu nerwowego,
 • niwelowanie pojawiania się tak zwanych drżących powiek,
 • uczucie relaksu i odpoczynku,
 • poprawa jakości snu.

Niedobór magnezu jest bardzo groźny, a dodatkowo wywołuje szereg objawów, które są często bagatelizowane. Uzupełnienie go przez skórę jest jednym z najlepszych sposobów na jego skuteczne i szybkie wchłanianie.

Kąpiel w soli magnezowej – jak to zrobić?

Kąpiel z dodatkiem soli magnezowej nie wymaga odpowiedniego przygotowania. Skóra, przy pierwszym kontakcie z substancją, może dać uczucie drapania, szczypania lub pieczenia. Po wielokrotnym powtarzaniu kuracji i przyzwyczajeniu naskórka do spotkań z chlorkiem magnezu, uczucie nie będzie się pojawiać. Kąpiele warto stosować regularnie, co pozwala utrzymać uczucie wewnętrznego spokoju i relaksacji.

Kąpiele magnezowe można przeprowadzić na dwa sposoby:

 1. Kąpiel w wannie – do ciepłej wody należy dodać jedną lub dwie szklanki chlorku magnezu i wymieszać do rozpuszczenia. Kąpiel powinna trwać około 30 minut, dla osiągnięcia zadowalającego odprężenia fizycznego.
 2. Moczenie stóp –  do miski z wodą należy dodać około dwóch łyżek substancji, po czym moczyć stopy przez około 30 minut. Oprócz zdrowotnych korzyści, zrogowaciały naskórek na piętach wygładzi się, co pozytywnie wpłynie na wygląd stóp.

Prozdrowotna kąpiel z użyciem chlorku magnezu jest bezpieczna i skuteczna. Pozwala w szybkim czasie przywrócić odpowiedni poziom magnezu w organizmie, a dodatkowo zapewnić ukojenie dla umysłu i odprężenie dla ciała.