W latach pięćdziesiątych zwężane spodnie noszone były głównie przez znane gwiazdy kina. Chodzili w nich Roy Rogers, Lone Ranger, Zorro, ale też i kobiety takie jak Sandra Dee czy Marilyn Monroe. Kiedy zaś sam Elvis zaczął w nich występować, te przylegające do ud, dopasowujące się do sylwetki jeansy męskie powszechnie okrzyknięte zostały przez ludzi esencją seksapilu. Wraz z kolejną dekadą nastała swoista rewolucja w postrzeganiu ról płciowych, w której kobiety zaczęły przejmować obszary mody ówcześnie zdominowane przez mężczyzn. Zwracające uwagę na kobiece krągłości rurki stały wtedy się symbolem równouprawnienia oraz równości płciowej. Jednak już na początku lat siedemdziesiątych sytuacja ta miała ulec zmianie, gdy za sprawą popkultury modę na obcisłe spodnie rozpowszechnić miały legendy rocka takie jak Mick Jagger z The Rolling Stones oraz zespół The Beatles.
Rurki u szczytu popularności
Lata siedemdziesiąte dały początek brytyjskiemu punkrockowi, w którym samozwańcze zespoły takie jak The Sex Pistols, The Clash i The Ramones, podkręciły już i tak rosnącą popularność obcisłych jeansów męskich. Dzięki zastosowaniu ciemnych palet barwnych, skórzanych zdobień oraz zamków błyskawicznych, ruch punkrockowy był pierwszą falą mody, która naprawdę zindywidualizowała i „wystylizowała” rurki. W 1971 roku projektantka mody Vivienne Westwood otworzyła jeden z pierwszych sklepów, specjalizujących się w odzieży inspirowanej punkiem. Nigdy wcześniej w historii żaden butik nie zajmował się sprzedażą detaliczną wyłącznie obcisłych jeansów. Wzrost popularności tego typu spodni trwał aż do lat osiemdziesiątych, które zapoczątkowały falę heavy metalu i glam metalu. Wtedy to zespoły takie jak Poison, Guns N 'Roses, Bon Jovi i Kiss, ochoczo występowały w obcisłych spodniach z jeansu i spandexu.
Moda na obcisłe spodnie
Popularność rurek spadła gwałtownie w latach dziewięćdziesiątych wraz z nadejściem ery hip-hopu i muzyki grunge. Zwolennicy tych gatunków nosić zaczęli szerokie jeansy, flanelowe koszule oraz za dużą odzież wierzchnią, silnie kontrastując przy tym z trendami ostatnich dwóch dekad. Na początku XXI wieku skinny jeans powróciły dzięki ikonie mody Kate Moss, garage rockowi oraz przede wszystkim powstaniu indie rocka w kulturze muzyki popularnej. Nakładanie się na siebie trendów w branży modowej i muzycznej jest niezaprzeczalne, a historia rurek doskonale ilustruje to powszechne zjawisko. Dzisiaj, atrakcyjność tych spodni dotarła też do innych branż, mających niewiele wspólnego z muzyką i modą. Podczas gdy wielu uważa, że obcisłe dżinsy są raczej ograniczające, profesjonaliści jeżdżący na deskorolkach i rowerzyści BMX preferują sportowe jeansy męskie tego rodzaju ze względu na ich elastyczny materiał, który zapewnia ruch i swobodę.