Zasady naturalnej pielęgnacji skóry trądzikowej

Skóra trądzikowa należy do najbardziej trudnych, jeśli chodzi o pielęgnację. Najczęściej ci, którzy borykają się z wypryskami, chcą się ich jak najszybciej pozbyć za pomocą preparatów głęboko oczyszczających. Jednak tak naprawdę to rozwiązanie może przynieść więcej problemów niż korzyści. Kosmetyki oczyszczające wysuszają cerę i przez to skóra jest jeszcze bardziej narażona na aktywność gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za sebum. Jak więc dbać o cerę trądzikową, by było to efektywnie?

Najważniejsza zasada w pielęgnacji skóry trądzikowej – eliminacja złych przyzwyczajeń

Nierzadko osoby, które borykają się z cerą trądzikową, nie zdają sobie sprawy z tego, że dieta ma istotny wpływ na to, jak zachowują się hormony. Warto więc w pierwszej kolejności wyeliminować lub znacznie ograniczyć słodycze, zastępując je większą liczbą produktów, które wpływają na oczyszczanie organizmu z toksyn.

Stres i brak snu także nie pozostają bez znaczenia dla cery trądzikowej. Należy więc tak zorganizować swój harmonogram, by w miarę regularnie kłaść się spać. Sen powinien zajmować co najmniej sześć-siedem godzin, by organizm naprawdę mógł wtedy wypocząć. Pozostając jeszcze w temacie odpoczynku – najlepiej zapewnić go sobie w czystej pościeli. Warto więc co tydzień lub dwa wymieniać kołdrę, prześcieradło i poduszki na świeże, co pozwoli zadbać o to, by pory się nie zatykały.

Higiena jest bardzo ważna także w ciągu dnia. W szczególności należy zwracać uwagę na to, by po spożytym posiłku, czy po przyjściu do domu, nie dotykać twarzy rękami, jeśli nie są umyte mydłem. Nieświadomie przez cały dzień bardzo często ręce dotykają różnych części ciała, w tym twarzy, dlatego warto pamiętać o tym, żeby dbać o ten aspekt swojej codziennej higieny.

Jak pielęgnować cerę trądzikową w sposób naturalny?

Oczywiście, jeśli chodzi o pielęgnację skóry trądzikowej, w pierwszej kolejności przychodzą na myśl kosmetyki przeznaczone do dbania o taką cerę. Jednak o wiele korzystniej jest sięgać po naturalne odpowiedniki, na przykład roślinne. Jednym z tych, które warto wziąć pod uwagę, jest na przykład dziurawiec. Ta roślina co prawda nie oczyści twarzy, ale działa bakteriobójczo, przeciwzapalnie i ściągająco, czyli jest wręcz idealna dla tych, którzy borykają się z nadmiarem sebum i wypryskami.

Chcąc natomiast oczyścić cerę, ale jej nie wysuszyć, można tego dokonać za pomocą pokrzywy. Roślina ta działa również detoksykująco – wystarczy regularnie pić napar. W takiej postaci jest o wiele bardziej skuteczna niż podczas używania kremów, które zawierają jej śladową ilość.