Buty turfy – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Na dzień dzisiejszy istnieje kilka rodzajów obuwia sportowego, które powszechnie wykorzystywane jest na boiskach. Jednym z rozwiązań są turfy, które cieszą się coraz większą popularnością. Czym są turfy i kiedy są zalecane? Jak w praktyce wyglądają turfy? Co ma znaczenie podczas zakupu turfów? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Czym są turfy i kiedy są zalecane?

Część osób może stwierdzić, że turfy to w praktyce coś pomiędzy tradycyjnymi halówkami i korkami piłkarskimi. Charakteryzują się nietypową podeszwą, na której widocznych jest stosunkowo wiele ząbków niewielkich rozmiarów. O ile nie wyróżniają się tak mocno jak kolce w lankach, to jednak nadal różnią się spośród pozostałych. Zaprojektowany w ten sposób spód buta to odpowiedź dla zawodników, którzy chcą trenować niezależnie od tego, jakie panują warunki atmosferyczne. Z powodzeniem można je założyć na powierzchnię, która jest pokryta śniegiem. Alternatywnym rozwiązaniem jest oczywiście sztuczna powierzchnia bądź żwir. Są one w pełni bezpiecznie, komfortowe i lekkie.

Jak w praktyce wyglądają turfy?

Turfy to buty, które wyglądem przypominają halówki bądź korki piłkarskie. Ich budowa jest niemalże identyczna, jednak różnią się jednym, istotnym niuansem. Mowa o podeszwach, które posiadają niewielkich rozmiarów wypustki. Dzięki nim gra w piłkę na śniegu i sztucznej orlikowej trawie jest bardziej komfortowa. To właściwie jedyna zasadnicza cecha charakterystyczna tego obuwia.

Co ma znaczenie podczas zakupu turfów?

Turfy to buty, które doskonale sprawdzą się niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi mamy do czynienia. Zakup może okazać się jednak wysoce problematyczny, ze względu na mnogość dostępnych modeli. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka niuansowych aspektów, które ułatwią nam podjęcie decyzji. Kluczowa jest konstrukcja powierzchni. Najlepsza jest wytrzymała guma, która jest gwarancją ponadprzeciętnej przyczepności i satysfakcjonującej wytrzymałości mechanicznej. Niemniej ważny jest kształt obuwia- każdorazowo należy dopasować go do stopy. Część producentów decyduje się na to, aby jeszcze bardziej wzmocnić materiał, czego konsekwencją jest odporność na ścieranie. Zwróćmy uwagę na wiązanie- powinno być możliwie solidne. Buty nie powinny być ani zbyt luźne, ani zbyt ciasne, w przeciwnym wypadku komfort ich noszenia nie będzie na satysfakcjonującym poziomie.