Okres ciąży to nadzwyczajny stan dla organizmu kobiety. Przez 9 miesięcy przyszła mama doświadcza charakterystycznych dla tego czasu dolegliwości ze strony układu trawiennego, rozregulowania gospodarki hormonalnej, a także problemów z przeciążonym kręgosłupem. To jednak nie wszystko – kobiety oczekujące na potomstwo są w grupie osób najbardziej narażonych na różnorodne infekcje wirusowe, których ze względu na rozwijający się płód nie należy bagatelizować. Jedną z chorób wywołanych wirusami jest Bostonka. Jakie są jej objawy i dlaczego stanowi zagrożenie szczególnie dla ciężarnych? Sprawdźmy.
Bostonka: w jaki sposób dochodzi do zarażenia, jak rozpoznać objawy?
Choć Bostonka jest kojarzona z dziecięcą przypadłością, wirusy Coxsackie nie omijają również dorosłych. Do zarażenia może dojść drogą kropelkową, ale i fekalno-oralną. Pierwsze objawy tej choroby są nierzadko mylone z grypą-ciężarna odczuwa ogólne rozbicie i zmęczenie, jest trawiona bólami głowy oraz bólami w obrębie stawów. Towarzyszy temu podwyższona temperatura ciała – kobietom w ciąży najczęściej zdarza się bagatelizować wszystkie symptomy utożsamiając je z przeziębieniem. Cechą charakterystyczną, która wyróżnia Bostonkę spośród innych wirusów jest objawiająca się po około trzech dniach od zarażenia wysypka, obejmująca jamę ustną, stopy oraz dłonie. Początkowo przybiera ona postać czerwonych plam, w kolejnym stadium zaawansowania choroby zmiany skórne przekształcają się w pęcherzyki, którym towarzyszy dotkliwe uczucie swędzenia. Wysypka, do złudzenia przypominająca ospę utrzymuje się do 10 dni i mija samoistnie, bez stosowania farmakologii. Nie oznacza to jednak, że Bostonkę w ciąży można zbagatelizować – brak reakcji na toczącą się w organizmie kobiety ciężarnej infekcję wirusową może być tragiczny w skutkach.
Dlaczego Bostonka jest groźna w okresie ciąży?
Jak każda choroba wirusowa tak i Bostonka, zwłaszcza w jej ciężkim przebiegu może nieść za sobą szereg nieodwracalnych zmian i uszkodzeń płodu. Jeśli wirusowi bostońskiemu towarzyszy bardzo wysoka temperatura i odwodnienie ciężarna wymaga natychmiastowej hospitalizacji. Szczególnie niesprzyjającym okresem jest pierwszy trymestr ciąży-jeśli wirus przeniknie do płodu (co zdarza się jednak rzadko) dochodzi do nieodwracalnych wad rozwojowych lub poronienia. Niebezpieczne jest także zarażenie się wirusem bostońskim w ostatnich miesiącach ciąży-u zainfekowanej kobiety w trzecim trymestrze może dojść do przedwczesnego porodu, który stanowi zagrożenie dla ciągle rozwijającego się dziecka.
Bostonka – jak chronić się przed zarażeniem w ciąży?
W przypadku infekcji wirusowych najważniejsze jest zachowanie zasad higieny. Bostonka nie jest wyjątkiem: by uchronić się przed zarażeniem należy często myć ręce – jest to szczególnie ważne, kiedy w domu jest już małe dziecko, które może być nosicielem – w takim przypadku istotne by ciężarna mama pamiętała o dezynfekcji rąk po każdej pielęgnacji malucha. Jeśli jesteśmy świadome, że miałyśmy kontakt z osobą zarażoną zdezynfekujmy wszystkie przedmioty codziennego użytku i ograniczmy kontakt z chorym do minimum, uważnie się obserwując. W razie wystąpienia niepokojących objawów należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym ciążę.