Odsysanie pyłu podczas wiercenia otworów

Coraz częściej elementem prac montażowych jest zachowanie czystości w trakcie realizowania zlecenia. W takich przypadkach wielu wykonawców zmuszonych jest do zatrudniania ekip sprzątających bądź samodzielnego uprzątania pyłu i innych odpadków, jakie generuje dany proces montażowy. W przypadku prac w niektórych pomieszczeniach nawet najmniejsza ilość zanieczyszczeń zawieszonych w powietrzu może powodować zagrożenie dla drogich urządzeń technicznych znajdujących się w ich wnętrzu. W takich okolicznościach bardzo dobrym rozwiązaniem okazuje się prosty i skuteczny niewielki elektryczny odsysacz montowany na wiertarce.

Odsysacz elektryczny do wiertarki

Odsysacz elektryczny to uniwersalne urządzenie, które można zamontować na każdej wiertarce z szyjką o średnicy pomiędzy 43 do 59 mm. Urządzenie to po prostu niewielki odkurzacz zasilany akumulatorem. W zastawie z odkurzaczem do wiertarki tego typu dostępne są różne adaptery do odsysania pyłu z zanieczyszczeń generowanych podczas wiercenia oraz wygodny uchwyt boczny, który poprawia ergonomię zespołu urządzeń, jaki tworzy wiertarka z dodatkowym odsysaczem.

Dzięki uchwytowi praca wiertarką z odsysaczem jest bardzo wygodna. Samo urządzenie waży na tyle mało, że jego montaż nie powoduje dyskomfortu nawet podczas wykonywania większej ilości otworów. Warto dodać, że dobry odsysacz elektryczny może pomieścić odpad nawet z 65 otworów o wymiarach 6×50 mm. Urządzenia tego typu są przystosowane do pracy z wiertłami w rozmiarze do 16 mm średnicy i 160 mm długości. Co więcej, taki odsysacz elektryczny można stosować także jako urządzenie ręczne w celu dokładnego oczyszczenia wcześniej nawierconych otworów.

Mały odkurzacz na baterię do wiertarki

Jak działa odkurzacz do wiertarki? Dokładnie tak samo jak każdy inny, tylko jest lepszy w odsysaniu odpadów, z jakimi mamy do czynienia podczas nawiercania otworów. Odsysacz elektryczny jest wyposażony w adapter teleskopowy, który porusza się wraz z postępem wiertła. Dzięki temu ssawka jest zawsze w optymalnej odległości od otworu i skutecznie wyłapuje cały wydobywający się z niego pył.

Silnik odkurzacza wyłącza się z 5-sekundowym opóźnieniem, dzięki temu jeszcze chwilę po zakończeniu wiercenia i wyprowadzeniu wiertła z otworu, urządzenie zasysa powietrze wraz z pyłem. Taka funkcja powoduje, że w przypadku większości połączeń nie ma potrzeby dodatkowego oczyszczania otworu przed wprowadzeniem kołków czy kotew, co znacznie przyspiesza realizację prac i minimalizuje ilość sprzętu, jaki jest potrzebny do poprawnego wykonania zadania.

Smart funkcje w dobrych odsysaczach elektrycznych

Większość urządzeń do montażu na wiertarkach z okrągłą szyjką przekładni to sprzęt uniwersalny, który pasuje do wyrobów różnych producentów. Warto jednak zauważyć, że dobre urządzenia tego typu są wyposażone w szereg funkcjonalności, które znacznie ułatwiają pracę z tym dodatkowym osprzętem. Jednym z przykładów użytecznych funkcji, jest system kontroli stanu urządzenia i akumulatorów. Dzięki temu urządzenie jest w pełni zabezpieczone przed przepięciem lub awarią baterii, a użytkownik zawsze ma dostęp do informacji na temat stanu naładowania akumulatora.