Przygotowania do ślubu i wesela – o czym trzeba pamiętać?

Dla wielu nowożeńców ślub jest jednym z najważniejszych dni – aby jednak był też najpiękniejszym, trzeba go dobrze zaplanować i zorganizować, co wymaga nie lada umiejętności, cierpliwości i pamięci. Przygotuj sobie listę zadań, o których trzeba pamiętać.

Harmonogram przygotowań ślubnych

Po zaręczynach nadchodzi czas planowania i organizowania ślubu – nie ma znaczenia, czy będzie on kościelny, jednostronny czy cywilny. Ale… Od czego zacząć? Warto przygotować sobie spis, tzw. harmonogram przygotowań ślubno-weselnych, aby nie zapomnieć o niczym ważnym – jak obrączki złote. Przygotowana lista jest ogólna, gdyż wiele zależy od liczby zaproszonych gości, ulubionego stylu itd. – każda para musi przygotować ją samodzielnie, traktując nasze wskazówki jako ułatwienie oraz inspirację albo ew. skorzystać ze wsparcia wedding plannera.

Od czego zacząć?

Początki są zwykle najtrudniejsze, dlatego zacznijcie od podstaw – najpierw musicie ustalić rodzaj ceremonii – ślub kościelny, cywilny lub humanistyczny – oraz datę ślubu. Jednym z pierwszych kroków jest także zakup obrączek – klasycznym wyborem będą obrączki złote lub srebrne – oraz zaplanowanie wydatków.

Budżet powinien obejmować wszystkie działania, łącznie z detalami. Ustalcie także, kto i w jakim stopniu partycypuje w kosztach wesela. Warto też podjąć decyzję, jaki styl wesela Wam się podoba. Na koniec spróbujcie wybrać świadków, którzy zadbają też o obrączki złote lub dowolnie inne. Można też już określić przybliżoną liczbę gości na weselu, aby rozpocząć poszukiwania sali weselnej.

Wybór sukni i obrączek

Część zadań warto zrealizować jak najwcześniej, gdyż np. na wymarzoną suknię trzeba będzie poczekać. Również modne i cieszące się dobrą renomą sale wesele mają zwykle zajęte terminy. Warto wcześniej dokonać rezerwacji różnych usługodawców. Obrączki – złote, srebrne czy tytanowe – trzeba zamówić z wyprzedzeniem, podobnie jak wizytę u fryzjera czy kosmetyczki oraz sesję z fotografem. Mogą mieć duże obłożenie, co sprawi, że Wasz sen o najpiękniejszym ślubie i weselu będzie trudniejszy do zrealizowania.

Sprawy urzędowe

Wspomnieliśmy o nich już wcześniej – to ustalenie daty ślubu, zaproszenie gości, skompletowanie dokumentów do urzędu lub kościoła. Warto też pamiętać, że w przypadku ślubu konkordatowego wymagane jest uczestnictwo w naukach przedmałżeńskich i poradnictwie rodzinnym.

Kwiaty – oprawa ślubu

Elegancką oprawą ślubu są także kwiaty, dlatego warto pamiętać o zatrudnieniu florystki specjalizującej się w takich dekoracjach. Przy wyborze kierujcie się swoim gustem i poczuciem estetyki i stylem ślubu, ale weźcie pod uwagę też budżet i motyw przewodni oraz miejsce ceremonii. Inaczej udekorowany zostanie kościół, urząd czy też plaża.

O czym jeszcze pamiętać?

Przypominamy o najważniejszych elementach – jak obrączki złote, kwiaty czy rezerwacje różnych usług z wyprzedzeniem, ale warto pamiętać także o innych zadaniach. Należy przygotować sobie tekst przysięgi, przemowę na wesele, a także podziękowania dla bliskich. To ważne elementy bez których tak ważna uroczystość nie będzie pełna.