Podolog jest specjalistą, który zajmuje się zdrowiem stóp. Choć podologia nie jest specjalnością lekarską, to do wykonywania tego zawodu konieczne jest ukończenie studiów lub specjalistycznych kursów. Jeżeli cierpisz na grzybicę, odciski, modzele czy po prostu Twoje stopy zmieniły wygląd i bolą – koniecznie odwiedź gabinet podologa.
Podolog – specjalista od zdrowych stóp
Zgodnie ze słownikową definicją, podolog jest osobą, które zawodowo zajmuje się rozpoznawaniem zmian patologicznych w obrębie kończyn dolnych, a także ich przyczyn. Nazwa pochodzi z języka greckiego, od słów – „podos” – stopa i „logos” – nauka. Choć podologia nie jest specjalnością lekarską, od 1. stycznia 2015 roku widnieje na liście wykonywanych w Polsce zawodów. Aby rozpocząć pracę, konieczne jest ukończenie studiów wyższych lub odbycie odpowiednich kursów. Choć jest to zawód z dziedziny kosmetologii, podolodzy w codziennej praktyce ściśle współpracują z lekarzami – dermatologami, chirurgami czy diabetologami. Tak właśnie funkcjonuje gabinet podologiczny w Poznaniu.
Kiedy warto wybrać się do podologa?
Wśród przypadłości, którymi zajmuje się gabinet podologiczny w Poznaniu warto wymienić:
- grzybicę paznokci;
- modzele, odciski, nagniotki;
- wrastające paznokcie;
- stopy cukrzycowe;
- zmiany dermatologiczne w obrębie stóp;
- zmiany kształtu i struktury paznokcia;
- problemy związane z nieumiejętnym wykonaniem pedicure.
Do podologa warto wybrać się zawsze, gdy zauważymy niepokojące zmiany na stopach – w razie gdyby problem okazał się poważniejszy, zostaniemy pokierowani do odpowiedniego lekarza specjalisty. Podolodzy oferują również profesjonalne obcinanie paznokci, różnego rodzaju masaże stóp, a także wsparcie w zakresie profilaktyki i pielęgnacji. W gabinecie można także liczyć na wsparcie w zakresie dobrania odpowiednich opatrunków i ortez.
Jak wygląda badanie w gabinecie podologicznym?
Badanie u podologa zwykle nie wymaga żadnych szczególnych przygotowań. Pierwszym etapem jest wywiad – podczas rozmowy podolog zada Ci pytania dotyczące Twojego trybu życia, przebytych kontuzji, chorób i problemów, które zaobserwowałeś. Następnie przeprowadzone zostanie badanie na podobaroskopie statyczne i dynamiczne. W ten sposób można sprawdzić, czy masa ciała rozkłada się prawidłowo, czy nie ma odchyleń i jak wygląda wzorzec chodu. Następnie pacjent staje na podoskopie, na którym znajduje się lustro – wskaże ono wysklepienie i kształt stopy. Kolejnym etapem jest badanie na plantografie, które pozwala na wskazanie stref nacisku, zarówno w czasie spoczynku jak i chodu. Często również stosowane jest badanie manualne – w jego czasie można sprawdzić poprawność wykonywanych ruchów.
Schorzenia i choroby stóp
Nie warto lekceważyć zmian i schorzeń w obrębie kończyn dolnych. Choć niektóre z nich – jak grzybica czy wrastanie paznokci – nie należą do poważnych, to nieleczone mogą być bardzo uciążliwe i wiązać się z wieloma nieprzyjemnymi dolegliwościami. Warto reagować jak najwcześniej, zanim jeszcze problemy się rozwiną. Samodzielne próby stosowania maści i leków mogą okazać się nieskuteczne, a nawet szkodliwe. Z tego powodu zawsze w przypadku zmian na stopach warto szybko skontaktować się z podologiem.