Jak zapobiegać chorobom przenoszonym za pośrednictwem drogi płciowej?

Nie wszyscy z nas zastanawiają się nad konsekwencjami swojego postępowania i na przykład wakacje, które wydają się być czasem beztroski i zawierania nowych znajomości, mogą zakończyć się długotrwałymi i niekoniecznie przyjemnymi dla naszego zdrowia skutkami. Nierzadko obok miłych wspomnień z czasu urlopu, możemy przywieźć nieproszonego towarzysza. Warto zatem dowiedzieć się za wczasy, w jaki sposób można zapobiec chorobom przenoszonym drogą płciową, zaś kiedy się już pojawią, jak je rozpoznawać.

Choroby weneryczne – czym są?

Jest to grupa schorzeń przenoszonych na drodze aktywności seksualnej – seksu analnego, oralnego i dopochwowego. Wywołują je bakterie (na przykład chlamydia, rzeżączka, czy też kiła nazywana także syfilisem), wirusy (wirus ludzkiego brodawczaka – HPV, wirus zapalenia wątroby – WZW czy też AIDS), pasożyty (wszawica oraz świerzb) albo grzyby (tak zwana kandydoza).

Przydatne zasady pozwalające zapobiec zarażeniu chorobami wenerycznymi

Zabezpieczenie za pomocą prezerwatywy

Najłatwiejszą, a ponadto najbardziej skuteczną metodą na ochronę będzie właściwie założona, jak i oczywiście nieuszkodzoną prezerwatywa. Żeby móc w skuteczny sposób ochronić się przed zarażeniem, trzeba ją stosować w czasie każdego typu stosunków, nie tylko w wypadku par heteroseksualnych, ale również i par homoseksualnych.

Dostępne w sprzedaży są także specjalistyczne maski wykonane z poliuretanu albo też silikonu, które stanowią barierę między pochwa i ustami albo odbytem. Co istotne – nie mają one wpływu na zmniejszenie doznań i winy być używane przede wszystkim w czasie menstruacji, kiedy może dochodzić do kontaktów z krwią.

Metody antykoncepcyjne inne, aniżeli prezerwatywa, na przykład tabletki antykoncepcyjne, w żaden sposób nie uchronią nas przed schorzeniami, które przenoszone są za pośrednictwem drogi płciowej, a wyłącznie przed niechcianą ciążą. Trzeba jednakże mieć na uwadze, iż żaden typ antykoncepcji nie daje nam stu-procentowej ochrony.

Używanie lubrykantów ( nawilżających żeli)

W wypadku uprawiania seksu analnego, wskazane będzie używanie lubrykantów i prezerwatyw. Wpływają one na obniżenie prawdopodobieństwa otarć, zmian skórnych odbytu, owrzodzeń, a więc i możliwości przenoszenia chorób wenerycznych.

Wraz z prezerwatywami trzeba zawsze używać lubrykantów wodnych albo też silikonowych. Olejowe nie są raczej bezpieczne, gdyż mogą spowodować, że prezerwatywa się po prostu zsunie.

Higiena w miejscach intymnych

Należy również pamiętać o konieczności zachowania odpowiedniego poziomu higieny intymnej przed, jak i po odbyciu każdego stosunku seksualnego, w czym mogą nam pomagać właściwe płyny do intymnej higieny. Jeśli zmuszeni jesteśmy do skorzystania z publicznej toalety, warto będzie zastosować chusteczki do intymnej higieny, dzięki czemu zmniejszamy ryzyko zarażania chorobami wenerycznymi.

Nieużywanie wspólnych igieł, akcesoriów erotycznych i  ręczników

Do zarażenia schorzeniami przenoszonymi za pośrednictwem drogi płciowej, wystarczy bliski kontakt płciowych narządów, stosowanie tych samych erotycznych akcesoriów, jak chociażby gąbek, mokrych ręczników, wibratorów, jak również innego typu przedmiotów, które mają bezpośredni kontakt z fizjologicznymi płynami zarażonej osoby.

Nie należy przy tym wszystkim zapominać, iż wybrane spośród chorób wenerycznych przenoszonych na drodze seksualnych kontaktów, mogą się przenieść także poprzez skontaktowanie z krwią osób zarażonych, jak na przykład chlamydioza czy też znany wielu HIV.

Posiadanie stałego seksualnego partnera oraz unikanie przygodnego seksu

Bardzo skuteczną ochronę przed zarażeniem się chorobą weneryczną, stanowi po prostu wierność swojemu partnerowi/partnerce. Posiadanie wiernego i stałego seksualnego partnera niweluje w znacznym stopniu ryzyko zarażenia się schorzeniami przenoszonymi drogą płciową. Biorąc jednakże pod uwagę uprawianie przygodnego seksu, trzeba pamiętać o używaniu prezerwatywy i zachowaniu odpowiedniego poziomu higieny intymnej.

Autorem wpisu jest pracownik serwisu  https://www.aptekakamagra.pl

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]