Najczęściej z rozstępami borykają się kobiety w ciąży i młode mamy, jednak problem ten dotyczy również często osób odchudzających się, oraz młodzieży w okresie szybkiego wzrostu. Problem ten, z czego niewiele osób zdaje sobie sprawę, dotyczy również mężczyzn. Nieestetyczne jasne ślady przypominające blizny mogą pojawić się na brzuchu, piersiach, pośladkach, udach, czy ramionach.
Rozstępom można zapobiegać i zdecydowanie warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, aby nie dopuścić do ich pojawienia się, ponieważ walka z nimi jest długa i niestety często kosztowna. Na kondycję naszej skóry olbrzymi wpływ ma nie tylko pielęgnacja, ale również sposób odżywiania się oraz aktywność fizyczna. Jeśli więc planujesz ciążę, to warto już na kilka miesięcy wcześniej zacząć intensywnie dbać o swoją skórę. Sprawdź jak zapobiegać rozstępom i jak się ich pozbyć, gdy już się pojawią.
Jak powstają rozstępy?
Szacuje się, że nawet ponad 80% kobiet w ciąży ma problem z rozstępami. Powstają on wskutek osłabienia włókien kolagenowych w skórze. Za produkcję kolagenu i elastyny odpowiadają fibroblasty. Ich funkcję upośledza hormon stresu, czyli kortyzol. Sytuacje stresowe dla naszego organizmu to również ciąża, gwałtowne zmiany hormonalne, szybki wzrost, czy wahania wagi.
Gdy funkcja fibroblastów jest upośledzona, wówczas powstaje słabszy kolagen, który jest bardziej podatny na uszkodzenia i tak w wyniku rozciągania się skóry powstają na niej blizny i rany pozostawiające białe ślady, czyli rozstępy.
Profilaktyka rozstępów
Rozstępom da się zapobiec. Niezwykle ważną kwestią profilaktyce rozstępów jest aktywność fizyczna, Regularne ćwiczenia sprawią, że skóra będzie jędrna, elastyczniejsza i odporniejsza na rozciąganie w czasie ciąży.
Bardzo korzystnie na stan naszej skóry działają również masaże. Możesz je wykonywać sama w domu. Najlepiej przy pomocy ujędrniających i wzmacniających skórę kosmetyków takich jak naturalne masło kakaowe, masło shea, olej z awokado, olej arganowy, czy nawet zwykła oliwa z oliwek. Krótki 5-minutowy masaż skóry całego ciała warto wykonać codziennie po wzięciu prysznica. Wystarczy kolistymi zdecydowanymi ruchami wmasować kosmetyk nawilżający i ujędrniający w newralgiczne obszary skóry.
Jeśli w czasie ciąży profilaktycznie lub leczniczo stosujemy gotowe drogeryjne serum na rozstępy, sprawdźmy na opakowaniu, czy preparat ten jest bezpieczny dla kobiet ciężarnych.
Warto także regularnie wykonywać peeling. Sprawdzi się zarówno drogeryjny peeling ziarnisty, jak i domowy peeling cukrowy lub solny. Świetne rezultaty przynosi również codzienny masaż połączony z peelingiem, który możemy wykonać pod prysznicem przy pomocy rękawicy Kessa i naturalnego ujędrniającego preparatu, jakim jest czarne mydło savon noir.
Zarówno w profilaktyce, jak i leczeniu rozstępów ogromną rolę odgrywa dieta. Zadbaj o to, by była ona bogata w cynk, który wspiera regenerację skóry, a także krzem, który stymuluje produkcję kolagenu. Nie zapomnij również o witaminach A, E, PP i B5, które wspomagają procesy regeneracji skóry, pomagają utrzymać jej jędrność i elastyczność.
Aby wzmocnić swoją skórę przed ciążą i zapobiec powstawaniu rozstępów lub wspomóc gojenie się już istniejących włącz więc do swojej diety takie składniki jak:
– pestki dyni,
– pestki słonecznika,
– nasiona sezamu,
– marchew,
– szpinak,
– szczypiorek,
– czosnek,
– jarmuż,
– jabłka,
– owoce cytrusowe,
– zdrowe tłuszcze roślinne takie jak oliwa z oliwek, awokado, czy orzechy.
Leczenie rozstępów
Jeśli rozstępy już się pojawią, wówczas warto skorzystać z profesjonalnej pomocy, aby się ich pozbyć. Im szybciej zaczniemy odpowiednio pielęgnować skórę i wykonywać lecznicze zabiegi, tym lepsze efekty uzyskamy.
W zwalczaniu rozstępów pomogą takie zabiegi medycyny estetycznej jak:
– terapia laserowa na przykład lasery frakcyjny
– urządzenia medyczne, stosowane w medycynie estetycznej
– peeling chemiczny,
– mezoterapia, w tym również terapia osoczem bogatopłytkowym.
Ilość zabiegów, jakie trzeba wykonać, aby uzyskać dobre efekty to sprawa bardzo indywidualna. Jest to uzależnione przede wszystkim od wielkości, ilości i stopnia zaawansowania zmian skórnych oraz od ogólnej kondycji skóry i całego organizmu, oraz jego zdolności regeneracyjnych. Pamiętajmy, że niektóre zabiegi medycyny estetycznej na rozstępy są nieco bardziej inwazyjne i wymagają pewnego okresu rekonwalescencji, w czasie którego trzeba stosować specjalne preparaty łagodzące podrażnienia i wspomagające regenerację naskórka. W czasie terapii musimy również unikać opalania.
Pamiętajmy, że najlepsze efekty osiągniemy, zgłaszając się do gabinetu kosmetologa lub dermatologa estetycznego od razu, gdy na skórze pojawią się rozstępy. Świeże zmiany o wiele łatwiej poddają się leczeniu.