Endometrioza zmorą wielu kobiet. Gdzie szukać pomocy?

Endometrioza - młoda kobieta siedząca na sofie trzymająca się za bolący brzuch.

Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych, która charakteryzuje się obecnością torbieli zbudowanych z komórek błony śluzowej trzonu macicy. U pacjentek daje objawy w postaci bólu zlokalizowanego w miednicy małej, a skutkować może nawet niepłodnością.

Z tekstu dowiesz się:

 • co to jest endometrioza,
 • jakie są przyczyny przerostu endometrium,
 • jakie są objawy endometriozy,
 • w jaki sposób diagnozuje się i leczy endometriozę.

Endometrioza to dość mocno rozpowszechniony problem – szacuje się, że występuje u 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Niestety, w wielu przypadkach bywa wykrywana niejako przypadkiem, gdy u pacjentek diagnozuje się niepłodność lub w czasie interwencji chirurgicznych u kobiet z zespołem przewlekłego bólu w miednicy. Diagnostyką i leczeniem endometriozy zajmuje się zazwyczaj ginekolog endokrynolog.

Endometrioza – co to za choroba?

Pora przejść do wyjaśnienia, co to jest endometrioza. Otóż jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do rozrostu komórek błon śluzowych trzonu macicy (czyli endometrium) poza jamę macicy. Reagują one na przemiany hormonalne zachodzące u kobiety w czasie cyklu miesiączkowego, co prowadzi do przewlekłej reakcji zapalnej. Efektem tego są wewnętrzne krwawienia, tworzenie się bolesnych zrostów i torbieli, a także zmiany anatomiczne narządów w miednicy mniejszej.

Endometrioza – przyczyny

Nie udało się jak dotąd ustalić jednoznacznych przyczyn endometriozy. Przypuszcza się, że jej ogniska tworzą się na skutek przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej – razem z nią trafiają tam złuszczone komórki endometrium, które z czasem tworzą ogniska zapalne.

Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia przerostu endometrium zalicza się:

 • uwarunkowania genetyczne,
 • nieprawidłową budowę anatomiczną macicy,
 • przebyte urazy i zakażenia,
 • wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki,
 • krótkie cykle miesiączkowe,
 • bezdzietność.

Endometrioza – objawy

Podstawowe objawy endometriozy to dolegliwości bólowe odczuwane przez kobietę w obrębie miednicy mniejszej. Mogą one pojawiać się w czasie miesiączki, ale również podczas oddawania moczu, stolca czy w czasie współżycia. Niekiedy mają charakter przewlekły – odczuwane są w okolicach miednicy, krzyżowego odcinka kręgosłupa, mogą promieniować także do nogi. Oprócz tego objawy endometriozy to:

 • krwawienia z odbytnicy i/lub dróg rodnych,
 • wzdęcia,
 • biegunka (również naprzemiennie z zaparciami),
 • parcia naglące na mocz.

Endometrioza a ciąża

Endometrioza może stanowić jedną z przyczyn niepłodności. Nawet po usunięciu jej ognisk zajście w ciążę może być utrudnione, choć oczywiście nie jest niemożliwe. W cięższych przypadkach konieczne może być wspomaganie się metodami in-vitro.

Endometrioza – jak wykryć?

Diagnostyką endometriozy najczęściej zajmuje się ginekolog endokrynolog. Na rozpoznanie pozwala zazwyczaj standardowe badanie ginekologiczne uzupełnione o USG jamy brzusznej i USG ginekologiczne. Badania umożliwiają wykrycie torbieli endometrialnych zlokalizowanych m.in. w jajniku czy okolicach tylnego sklepienia pochwy, a także zaplanowanie zakresu ewentualnej interwencji chirurgicznej.

Endometrioza – leczenie

Tzw. złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy są zabiegi laparoskopowe, zalecane m.in. kobietom borykającym się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, z niepłodnością czy ze zdiagnozowaną obecnością dużych torbieli. Podczas zabiegu można usunąć ogniska endometrium, a wycięte tkanki poddać badaniu histopatologicznemu, by jednoznacznie określić ich charakter.

Oczywiście endometrioza bywa leczona także farmakologicznie, m.in. z użyciem hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. Celem takiej terapii jest ustąpienie dolegliwości bólowych oraz zapobieganie rozrostowi endometrium. Po zaprzestaniu przyjmowania leków objawy endometriozy mogą jednak nawrócić, choć takie samo ryzyko istnieje również w przypadku leczenia chirurgicznego. Endometrioza ogólnie jest bowiem schorzeniem o charakterze nawrotowym.

 

Źródła:

https://www.mp.pl/pacjent/choroby/88290,endometrioza

https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Diagnostyka%20i%20metody%20leczenia%20endometriozy.pdf

 

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]