Endometrioza to choroba żeńskich narządów płciowych, która charakteryzuje się obecnością torbieli zbudowanych z komórek błony śluzowej trzonu macicy. U pacjentek daje objawy w postaci bólu zlokalizowanego w miednicy małej, a skutkować może nawet niepłodnością.
Z tekstu dowiesz się:
- co to jest endometrioza,
- jakie są przyczyny przerostu endometrium,
- jakie są objawy endometriozy,
- w jaki sposób diagnozuje się i leczy endometriozę.
Endometrioza to dość mocno rozpowszechniony problem – szacuje się, że występuje u 6-10% kobiet w wieku rozrodczym. Niestety, w wielu przypadkach bywa wykrywana niejako przypadkiem, gdy u pacjentek diagnozuje się niepłodność lub w czasie interwencji chirurgicznych u kobiet z zespołem przewlekłego bólu w miednicy. Diagnostyką i leczeniem endometriozy zajmuje się zazwyczaj ginekolog endokrynolog.
Endometrioza – co to za choroba?
Pora przejść do wyjaśnienia, co to jest endometrioza. Otóż jest to choroba, w przebiegu której dochodzi do rozrostu komórek błon śluzowych trzonu macicy (czyli endometrium) poza jamę macicy. Reagują one na przemiany hormonalne zachodzące u kobiety w czasie cyklu miesiączkowego, co prowadzi do przewlekłej reakcji zapalnej. Efektem tego są wewnętrzne krwawienia, tworzenie się bolesnych zrostów i torbieli, a także zmiany anatomiczne narządów w miednicy mniejszej.
Endometrioza – przyczyny
Nie udało się jak dotąd ustalić jednoznacznych przyczyn endometriozy. Przypuszcza się, że jej ogniska tworzą się na skutek przedostawania się krwi miesiączkowej przez jajowody do jamy otrzewnowej – razem z nią trafiają tam złuszczone komórki endometrium, które z czasem tworzą ogniska zapalne.
Do czynników zwiększających ryzyko wystąpienia przerostu endometrium zalicza się:
- uwarunkowania genetyczne,
- nieprawidłową budowę anatomiczną macicy,
- przebyte urazy i zakażenia,
- wczesne wystąpienie pierwszej miesiączki,
- krótkie cykle miesiączkowe,
- bezdzietność.
Endometrioza – objawy
Podstawowe objawy endometriozy to dolegliwości bólowe odczuwane przez kobietę w obrębie miednicy mniejszej. Mogą one pojawiać się w czasie miesiączki, ale również podczas oddawania moczu, stolca czy w czasie współżycia. Niekiedy mają charakter przewlekły – odczuwane są w okolicach miednicy, krzyżowego odcinka kręgosłupa, mogą promieniować także do nogi. Oprócz tego objawy endometriozy to:
- krwawienia z odbytnicy i/lub dróg rodnych,
- wzdęcia,
- biegunka (również naprzemiennie z zaparciami),
- parcia naglące na mocz.
Endometrioza a ciąża
Endometrioza może stanowić jedną z przyczyn niepłodności. Nawet po usunięciu jej ognisk zajście w ciążę może być utrudnione, choć oczywiście nie jest niemożliwe. W cięższych przypadkach konieczne może być wspomaganie się metodami in-vitro.
Endometrioza – jak wykryć?
Diagnostyką endometriozy najczęściej zajmuje się ginekolog endokrynolog. Na rozpoznanie pozwala zazwyczaj standardowe badanie ginekologiczne uzupełnione o USG jamy brzusznej i USG ginekologiczne. Badania umożliwiają wykrycie torbieli endometrialnych zlokalizowanych m.in. w jajniku czy okolicach tylnego sklepienia pochwy, a także zaplanowanie zakresu ewentualnej interwencji chirurgicznej.
Endometrioza – leczenie
Tzw. złotym standardem diagnostyki i leczenia endometriozy są zabiegi laparoskopowe, zalecane m.in. kobietom borykającym się z przewlekłymi dolegliwościami bólowymi, z niepłodnością czy ze zdiagnozowaną obecnością dużych torbieli. Podczas zabiegu można usunąć ogniska endometrium, a wycięte tkanki poddać badaniu histopatologicznemu, by jednoznacznie określić ich charakter.
Oczywiście endometrioza bywa leczona także farmakologicznie, m.in. z użyciem hormonalnych preparatów antykoncepcyjnych. Celem takiej terapii jest ustąpienie dolegliwości bólowych oraz zapobieganie rozrostowi endometrium. Po zaprzestaniu przyjmowania leków objawy endometriozy mogą jednak nawrócić, choć takie samo ryzyko istnieje również w przypadku leczenia chirurgicznego. Endometrioza ogólnie jest bowiem schorzeniem o charakterze nawrotowym.
Źródła:
https://www.mp.pl/pacjent/choroby/88290,endometrioza
https://www.ptgin.pl/sites/default/files/page-2019/Diagnostyka%20i%20metody%20leczenia%20endometriozy.pdf