Dlaczego warto wybrać się na konsultacje do podologa?

Podologia jest to dziedzina kosmetologii, która jest ściśle powiązana z medycyną. Skupia wokół siebie zagadnienia dotyczące nie tylko samej kosmetologii, bo również dermatologii, ortopedii, chirurgii i diabetologii. W dużym uproszczeniu jest to nauka o kończynach dolnych, a specjalistą, który wykonuje ten zawód jest podolog.

Czym zajmuje się podolog?

Specjalista diagnozuje i leczy choroby powstałe w obrębie stóp i paznokci. Jego zadaniem jest rozpoznanie choroby, szukanie przyczyny tej dolegliwości i dobranie odpowiedniej dla pacjenta terapii. Jeśli szukasz podologa zajrzyj na stronę Podologia Bydgoszcz.

Wśród najczęściej oferowanych usług wymienić można:

  • usuwanie odcisków,
  • usuwanie modzeli,
  • usuwanie brodawek,
  • pomoc przy pękających piętach,
  • podstawowy zabieg podologiczny,
  • wykonanie rekonstrukcji/protezy paznokcia,
  • pomoc przy wrastających/wkręcających paznokciach,
  • wykonanie plastyki wałów okołopaznokciowych,
  • leczenie grzybicy paznokci,
  • pielęgnacja stopy cukrzyka.

Specjalista na koniec każdej wizyty udziela również porad dotyczących prawidłowej pielęgnacji stóp oraz profilaktyki leczenia związanych z nimi chorób.

Jak wygląda wizyta w gabinecie podologicznym?

Podolog w swojej pracy podchodzi do pacjenta w sposób holistyczny. Wiele zmian na skórze stóp, czy na paznokciach może być wynikiem nie tylko zaniedbania, lecz również obniżonej odporności organizmu, czy częstym korzystaniem z miejsc publicznych, takich jak basen, czy sauna. Trzeba też podkreślić, że zmiany rogowe mogą być również wywołane poprzez nieprawidłową biochemikę chodu. Z tego powodu, na początku każdej wizyty podolog przeprowadza z pacjentem wywiad. Dopytuje o stan zdrowia pacjenta, o jego nawyki i prowadzony styl życia. W kolejnym etapie dokonuje oceny wizualnej stóp. Jeśli oględziny nie są wystarczające do postawienia prawidłowej diagnozy, zleca wykonanie specjalistycznych badań i dopiero po otrzymaniu wyników dobiera właściwą dla badanego terapię. Gdy jest to konieczne, wykonuje stosowny zabieg i zaleca odpowiednią pielęgnację. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat kliknij w link: podstawowy zabieg podologiczny Bydgoszcz.

Dlaczego warto odwiedzić specjalistę?

Zabiegi wykonywane przez podologa mogą przynieść niemal natychmiastową ulgę. Powinniśmy umówić do niego wizytę zawsze, gdy na którejś ze stóp lub na obu stopach pojawiły się jakieś nietypowe zmiany, np. brodawki, zrogowacenia. Odwiedziny u tego specjalisty zaleca się również, gdy zmian nie widać, ale odczuwamy ból, który może powodować trudności w chodzeniu. Jeśli zignorujemy objawy, mogą się one z czasem rozwijać i w konsekwencji prowadzić do poważnych schorzeń. Zmiany na stopach są również często przyczyną kompleksów, z którymi podolog pomoże sobie poradzić.

Dlaczego praca podologa jest ważna?

Podologia w Polsce jest dziedziną, która wciąż się rozwija i cieszy coraz większą popularnością. Mimo że dziedzinę tą uznaje się za odłam kosmetologii, to w rzeczywistości patolog nie jest tylko kosmetologiem. Patolog, poza umiejętnościami z zakresu pielęgnacji stóp, musi wyróżniać się wiedzą dotyczącą wielu schorzeń i patologii, a jeżeli nie będzie w stanie dobrać odpowiedniej dla pacjenta terapii, skieruje go do odpowiedniego lekarza.

Co jest również bardzo ważne, podolog doradzi, w jaki sposób dbać o stopy. Prawidłowa profilaktyka może uchronić nas przed wieloma poważnymi i bolesnymi schorzeniami.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]